W dawnych warsztatach kopalni Saturn w Czeladzi powstanie kryta pływalnia. Miasto dostało unijne dofinansowanie

W dawnym budynku warsztatowym kopalni Saturn przy ulicy Dehnelów w Czeladzi powstanie kryty basen. Miasto otrzymało 24 miliony złotych dotacji z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. – Za rok, a najdalej półtora, zapraszam na... czeladzką krytą pływalnię – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Część budynków po kopalni Saturn ma już swoje drugie życie. W 2016 roku oddano do użytku odrestaurowaną elektrownię z zachowanym parkiem maszynowym, wybudowaną w latach 1903-1908 – teraz znajduje się tu Galeria Elektrownia. W 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”. Z kolei w dawnej cechowni kopalni jest nowoczesna mediateka – jako filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, pomieszczenia cechowni zaadaptowano ponadto na potrzeby Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego.

Teraz kolej na dawne warsztaty. Ma tu powstać kryta pływalnia z 25-metrowym basenem, a także sauna, jacuzzi i brodzik dla dzieci. Przed budynkiem pojawią się nowe miejsca parkingowe. Inwestycja kosztować ma 35 milionów złotych. W tym roku miasto złożyło wniosek o jej dofinansowanie i teraz przyszła pozytywna odpowiedź. To 24 miliony złotych dotacji z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

– Pozyskana kwota to 85% środków potrzebnych na wybudowanie krytego basenu w ramach adaptacji budynku warsztatów mechanicznych, byłej kopalni Saturn – zaznacza Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Myślę, że ta informacja, to także znakomity prezent dla byłych czeladzkich górników, z okazji zbliżającego się ich święta. Bo będzie to kolejny obiekt po kopalni Saturn, który zostanie zrewitalizowany i zyska nowe życie, służąc mieszkańcom, w tym rodzinom górników, którzy kiedyś tam pracowali. Za rok a najdalej półtora zapraszam na... czeladzką krytą pływalnię, by popływać, wygrzać się w saunie, albo wymasować bąbelkami w jacuzzi – dodaje burmistrz.

Czeladź cechownia

Może Cię zainteresować:

Industriada w Czeladzi: czas na uroczyste otwarcie wyremontowanej Cechowni kopalni „Saturn”. Co w programie?

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/06/2023

Cechownia Czeladź 3

Może Cię zainteresować:

Czy to zamek Disneya? A może Big Ben? Nie, to cechownia w Czeladzi. Będzie tu muzeum górnictwa

Autor: Katarzyna Pachelska

20/10/2022