Industriada w Czeladzi: czas na uroczyste otwarcie wyremontowanej Cechowni kopalni „Saturn”. Co w programie?

W najbliższą sobotę, 17 czerwca, odbędzie się Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. W Czeladzi jedną z atrakcji będzie z pewnością oficjalne otwarcie wyremontowanej dawnej Cechowni kopalni „Saturn”.

Tymoteusz Staniek
Czeladź cechownia

Przypomnijmy, że kopalnia „Saturn” działała od 1887 do 1996 roku. Część pozostałości po kopalni miasto już zrewitalizowało – odnowiono i przywrócono do życia kopalnianą elektrownię, z zachowanym parkiem maszynowym, która została wybudowana w latach 1903-1908. Dziś jest tutaj Galeria Elektrownia. W 2019 roku, w dawnych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni kopalni, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”. W końcu przyszła pora na cechownię, duży budynek, który powstał w latach 1907-1911. Prace budowalne w Cechowni kosztowały około 40 milionów złotych, ale dziś odrestaurowany budynek jest jedną z wizytówek Czeladzi. Jedną z jego głównych atrakcji jest wieża zegarowa, która ma służyć jako wieża widokowa.

Uroczyste otwarcie Cechowni zaplanowano na godzinę 17. – W programie m.in. zwiedzanie Cechowni wraz z atrakcjami wewnątrz: oglądanie filmu o rewitalizacji budynku, zwiedzanie makiet starych Piasków i kolejki – zapowiada czeladzki magistrat. W sobotę otwarta zostanie także Mediateka, czyli nowa siedziba Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej (g. 12.30), która znajduje się w bocznej części Cechowni. W programie zaplanowanym na otwarcie są m.in. „Pociąg dla książek” – zabawa ruchowa dla dzieci na placu zabaw obok biblioteki, warsztaty dla dorosłych „Co można zrobić z węgla”, „Zwiedzanie kopalni”, czyli zabawy z użyciem okularów VR 3D (dla osób w wieku powyżej 10 lat), „Przygody bryłki węgla” – tworzenie teatrzyku kamishibai (zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat) i „Pod ziemią” – gry w planszówki z motywem kopalni.

W programie sobotniej Industriady w Czeladzi znajdzie się także między innymi zwiedzanie byłej kopalnianej elektrowni (wszystkich kondygnacji) z przewodnikiem jako obiektu dziedzictwa poprzemysłowego (od godziny 17), a także koncert zespołu „Czesław Śpiewa” na nowo wybudowanym parkingu przed głównym wejściem do Mediateki w rewitalizowanej Cechowni (g. 13), happening „Parada Steampunku” organizowany przez Teatr Gry i Ludzie (od 14), Zlot Towarzystwa Motocyklowego Volni (od 16.30), Koncert Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej w otoczeniu postindustrialnych budynków kopalni „Saturn” (16.45), plenerowy spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto” w wykonaniu Teatru Jednej Miny z Krakowa (18.30), koncert plenerowy zespołu Winyl Band „Za czym kolejka ta stoi?” (20.15), spektakl „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela Cervantesa w wykonaniu tyskiego teatru HoM (g. 22), a także warsztaty i zabawy.

Cechownia Czeladź

Może Cię zainteresować:

Czeladzka Cechownia nie zostanie otwarta 3 grudnia. Uroczystość przełożona na 2023 rok

Autor: Katarzyna Pachelska

09/11/2022

Stary budynek cechowni remontowany

Może Cię zainteresować:

Remont dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi trwa. Już wkrótce powstanie tu ekspozycja historii górnictwa. Zdjęcia robią wrażenie

Autor: Paulina Gałbas

01/02/2022