W będzińskich podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Wybranych zostanie 30 radnych

Już 26 września w będzińskich podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Zasiądzie w niej 30 radnych – będą to uczniowie w wieku od 14 do 18 lat, będący przedstawicielami każdego z okręgów.

Facebook/ Młodzieżowa Rada Miasta Będzina
Młodzieżowa Rada Miasta Będzina

Kto może stać się takim kandydatem? Każdy, kto ambitnie chce działać w imieniu lokalnej społeczności, kto chce mieć realny wpływ na to, co dzieje się w jego otoczeniu.

– Radnym może zostać każdy uczeń szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, będący mieszkańcem Będzina w wieku 14-18 lat. Czynne prawo wyborcze posiadają uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – mieszkańcy Będzina. Uczysz się poza Będzinem? Nie szkodzi. Możesz wziąć udział w wyborach jeżeli uzyskasz poparcie 30 osób (uczniów – mieszkańców Będzina). Głosowanie odbędzie się 26 września w szkołach – okręgi wyborcze to będzińskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Wybieranych jest 30 radnych – po dwóch z każdego okręgu wyborczego – informują będzińscy urzędnicy.

Zgłaszać kandydatów mogły do 21 września, samorządy szkolne i samorządy klasowe. Bo to właśnie ich będą reprezentować w terenie młodzi radni Będzina. – Ich zadaniem będzie uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży – podkreślają w będzińskim magistracie.

Wybrani przez swoich rówieśników młodzi ludzie będą przedstawiać Radzie Miejskiej i prezydentowi miasta wszystkie opinie dotyczące funkcjonowania samorządu lokalnego, a w szczególności w sprawach dotyczących dzieci i młodzieży. Dzięki temu również uda się upowszechniać ideę samorządową wśród młodzieży. Będą mieli realny wpływ na tworzenie lokalnego prawa w Będzinie.

Stając się młodzieżowym radnym nabywasz unikalnych i pożądanych kompetencji i doświadczenia, dbasz o lokalne dobro wspólne, kształtujesz i promujesz postawy obywatelskie, jesteś przykładem dla rówieśników, zyskujesz nowe pola aktywności, możesz zaprezentować swoje pomysły i poglądy oraz reprezentować interes młodych mieszkańców Będzina, uczysz się poprzez działanie, nabywasz wiedzę nt. potrzeb, problemów i oczekiwań będzińskiej społeczności, dowiadujesz się w jaki sposób pracują władze lokalne, doskonalisz umiejętność wystąpień publicznych, retoryki, erystyki oraz wyrabiasz umiejętność podejmowania decyzji – zachęcają pomysłodawcy.

czytaj więcej:

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Orszak Trzech Króli w Sosnowcu

Ulicami Sosnowca przeszedł Orszak Trzech Króli

Policja Sosnowiec

Sprytny kierowca chciał przekupić policjantów

Ulica Legionów Polskich

Koniec remontu ul. Legionów Polskich. Jest gdzie parkować

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień. Kogo dotyczy?

Na ulicy Legionów Polskich pojawi się nowy asfalt

Uwaga, ulica Legionów Polskich w Dąbrowie zamknięta