Velostrada w Czeladzi. Jest finansowe wsparcie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: powstanie program funkcjonalno-użytkowy

Metrorower startuje już w niedzielę, 25 lutego, tymczasem dziś poinformowano, że około 257 tysięcy złotych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzyma Czeladź na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego części velostrady nr 7. Przez Czeladź przebiegać będzie ponad 5-kilometrowy odcinek tej trasy.

Fot. FB/ GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Metrorower

Pieniądze z GZM mają zostać przeznaczone na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który z kolei pozwoli na rozpisanie przetargu zarówno na projekt, jak i budowę trasy w ramach przyspieszonego trybu „zaprojektuj i wybuduj”. Jak informuje Metropolia, dokumentacja ma być gotowa w trzecim kwartale 2024 roku.

Trasa velostrady nr 7 w Czeladzi, o długości 5,25 km, ma się rozpoczynać przy ul. Nowopogońskiej. Dalej poprowadzi na północ, a następnie nieco na zachód, czyli zgodnie z przebiegiem dawnej linii kolejowej.

– Droga ma docierać prostopadle do ul. Kościuszki, a następnie prowadzić wzdłuż ulicy, aż do garaży za ul. Sułkowskiego. W tym miejscu ma wracać na ślad linii kolejowej, przechodząc pod ul. Nowopogońską, Staropogońską, potem nad DK94 i ul. Grodziecką. Trasę w Czeladzi zaplanowano aż do granicy z Będzinem w pobliżu ogródków działkowych – informuje GZM.

Przypomnijmy, że w Metropolii ma w sumie powstać 8 velostrad o długości około 120 kilometrów. Zostały one wytyczone przez GZM we współpracy z miastami członkowskimi. Velostrada nr 7 o długości ok. 14 km będzie odnogą „jedynki” (prowadzącej z Katowic do Sosnowca) i połączy miasta Zagłębia – Czeladź, Będzin oraz Dąbrowę Górniczą.

Dotacje na wykup nieruchomości

W 2024 roku GZM będzie gminom udzielać pomocy finansowej – w formie dotacji celowej – na kolejne etapy realizacji Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Pieniądze przeznaczone zostaną między innymi na dalsze wykupy nieruchomości pod velostrady, sfinalizowane mają zostać ponadto zlecone wcześniej przez Sosnowiec i Tychy programy funkcjonalno-użytkowe.

– Dotacje mają być udzielane też w związku z planami ogłaszania przez gminy przetargów na dokumentacje projektowe. GZM ma również partycypować w kosztach velostrad planowanych do realizacji ze wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE. To między innymi §§ budowa 4,4 km velostrady nr 6 pomiędzy dzielnicami Brynów i Giszowiec w Katowicach. Ta inwestycja zostanie zrealizowana za ponad 11 mln zł – wyjaśniają w Metropolii.

W przypadku zadań z programu Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych realizowanych bezpośrednio na zamówienie GZM, ukończone zostaną prace nad przygotowaniem dwóch koncepcji technicznych – Velostrady nr 1 w Katowicach oraz Velostrady nr 6 od katowickiego Giszowca do Mysłowic. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowych dla tych odcinków.

Velostrada w Czeladzi. Mat. GZM
Metrorower w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Metrorower w Czeladzi: na początek cztery stacje i 50 rowerów. System został już przetestowany. A co z rowerowymi drogami?

Autor: Redakcja

22/02/2024

Velostrada Jaworzno

Może Cię zainteresować:

Velostradą z Katowic do Sosnowca. Rozpoczynają się prace nad dokumentacją techniczną. „Koniec trasy przy parku Dietla”

Autor: Redakcja

27/07/2023

Metrorower

Może Cię zainteresować:

W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Autor: Michał Wroński

23/02/2024