Metrorower w Czeladzi: na początek cztery stacje i 50 rowerów. System został już przetestowany. A co z rowerowymi drogami?

W najbliższą niedzielę, 25 lutego, w ośmiu gminach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawi się nowy system wypożyczalni rowerów – Metrorower. Skorzystać będą mogli z niego także mieszkańcy Czeladzi, gdzie ostatnio nowe rowery zostały przetestowane.

Przypomnijmy – 25 lutego z Metroroweru będą mogli skorzystać mieszkańcy Sosnowca, Czeladzi, Katowic, Tychów, Gliwic, Zabrza, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Docelowo system obejmie 31 gmin GZM, zaś w jego skład wejdzie 7 000 rowerów.

W Czeladzi – na początek – funkcjonować będą cztery stacje, zlokalizowane przy ulicach Szpitalnej, Grodzieckiej, Dehnelów i Hallera. Później pojawią się kolejne. – Do Czeladzi w pierwszym rzucie trafi 50 metrorowerów a docelowo 100 – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz miasta.

Dodajmy, że Czeladź, przy współpracy z GZM, przygotowuje się do opracowania projektu rozbudowy, a w dalszej fazie budowy sieci dróg rowerowych po to, by połączyć miasto z drogami rowerowymi Sosnowca i Będzina. Co więcej, prowadzone są rozmowy z Siemianowicami Śląskimi w sprawie „rowerowego połączenia” obu miast.

Tymczasem w Czeladzi przetestowano już metrorowery wraz z aplikacjami. W testach uczestniczyli, jak informuje burmistrz, „wytypowani pracownicy UM i jednostek podległych”.

– O wynikach przeprowadzonych testów w Czeladzi i innych miastach wkrótce się dowiemy. Wydaje się, że wszystko jest w porządku i za kilka tygodni jak tylko pogoda pozwoli będziemy mogli na metrorowerze przemieszczać się niemal po całej metropolii – podkreśla Zbigniew Szaleniec.
Metrorower w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Metrorower w Sosnowcu już od 25 lutego! Z jakich stacji skorzystają mieszkańcy?

Autor: Urszula Gołkowska

18/02/2024

Rower metropolitalny GZM

Może Cię zainteresować:

Nareszcie! Rower Metropolitalny ruszy 25 lutego. Na początek w ośmiu miastach Śląska i Zagłębia

Autor: Michał Wroński

25/01/2024