Tylko do końca roku jest czas na wymianę starych kotłów węglowych. Od stycznia obowiązywać będzie zakaz używania węglowych kotłów pozaklasowych mających więcej niż 10 lat

Sezon zimowy w pełni, a wraz z nim wrócił smog. Na początku grudnia w wielu miastach województwa śląskiego normy jakości powietrza zostały przekroczone o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent. Jak walczyć ze smogiem? Na przykład przez wymianę pieców – tym bardziej, że 1 styczna wchodzą w życie zapisy sejmikowej uchwały antysmogowej wprowadzające zakaz używania węglowych kotłów pozaklasowych mających więcej niż 10 lat.

Pixabay
Wraz z sezonem zimowym wrócił także smog

Przypomnijmy, że od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, mówiąca o ograniczeniach w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zgodnie z jej zapisami instalacje niespełniające wymagań, powinny zostać wymienione. Wiele osób wciąż jednak zastanawia się nad tym, kiedy wymienić kocioł, piec lub kominek.

Czasu coraz mniej

W Sosnowcu mieszkańcy coraz chętniej korzystają z dofinansowania na wymianę kotła. W ostatnim czasie sosnowiczanie złożyli około 1000 wniosków o dopłaty. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili muszą pamiętać o tym, że zostało coraz mniej czasu. Można to zrobić do końca roku – najstarsze urządzenia lub te, które nie posiadają tabliczki znamionowej powinny zostać wymienione.

– Świadomość mieszkańców w zakresie dbania o jakość powietrza jest coraz większa. To między innymi efekt prowadzonej w mieście kampanii. W ciągu ostatnich lat bardzo się to zmieniło, wraz z upływem czasu zmieniają się priorytety. Mieszkańcy zauważają, że w ich okolicy jest coraz lepiej i warto zaczekać na przykład z wymianą samochodu na rzecz wymiany starego kopciucha – tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Dopłaty do wymiany kotła

Obowiązek wymiany najstarszych pieców wynika z uchwały antysmogowej województwa śląskiego, podjętej kilka lat temu. Wiele samorządów ułatwia mieszkańcom te inwestycje wprowadzając dopłaty.

– Dla nas najważniejsze jest to, że stare piece znikają. Co istotne, z jednego źródła mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieca, a z drugiego – na przykład WFOŚ, dofinansowanie na termomodernizację budynku – zaznacza rzecznik sosnowieckiego magistratu.