Trzy miejskie fontanny w Dąbrowie Górniczej już działają. Czwarta ruszy niebawem

W Dąbrowie Górniczej uruchomiono już 3 miejskie fontanny. Po zimowej przerwie do działania przywrócono wodotryski w parku Zielona, na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia oraz na skwerze przy ul. 3 Maja.

UM Dąbrowa Górnicza
Fontanny w Dąbrowie Górniczej

Przed uruchomieniem dąbrowskich fontann zamontowane zostały pompy i przeszły próby rozruchu - wszystkie przeszły je pomyślnie. W zeszłym roku, ze względu na pandemię, fontanny zostały uruchomione kilka miesięcy później niż zwykle. Wówczas dwie instalacje – z placu Wolności i ul. 3 Maja – zostały wyremontowane.

Na początku tego tygodnia zauważyliśmy pękniecie na szkle w szczytowej części fontanny przy ul. 3 Maja. Być może nie była to celowa dewastacja – kamera monitoringu niczego nie zarejestrowała – tylko nieszczęśliwy wypadek, na przykład z udziałem ptaka. Na szczęście uszkodzenie nie ma wpływu na działanie fontanny – mówi Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

Robi wrażenie

Najbardziej efektowna w mieście jest fontanna w parku Zielona. Działa od 2018 roku, kiedy to park przeszedł modernizację. Nowa niecka zyskała podświetlenie, które uruchomia się wieczorem. Czwarta fontanna w parku Hallera zostanie włączona po koniecznej diagnostyce.

Wszystkie fontanny będą działały w trybie szesnastogodzinnym, czyli od godziny 6 do godziny 22 – zapowiada Agnieszka Raus.