Trwa przebudowa dworca w centrum Dąbrowy Górniczej. Elewacja budynku jest już gotowa, trwa montaż poszycia dachowego

Odnowiona elewacja dworca w centrum Dąbrowy Górniczej przypomina, że do zakończenia przebudowy obiektu zostało już kilka miesięcy. Trwa montaż poszycia dachowego, ale większość prac prowadzona jest obecnie wewnątrz budynku.

Przypomnijmy, że przebudowa dworca rozpoczęła się przed rokiem. Na początek przeprowadzono prace rozbiórkowe i konstrukcyjne – wzmocniono między innymi fundamenty. Powstały także nowe stropy i więźba dachowa. Jak informuje dąbrowski magistrat, teraz większość prac prowadzona jest we wnętrzach dworca. Trwa montaż instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej. Elementem prac wykończeniowych jest także tynkowanie ścian i układanie posadzki.

Po przebudowie w dawnym dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej działać będą kasa, poczekalnia, toalety, a także dwa punkty komercyjne. Zarówno w samym budynku, jak i w jego otoczeniu zainstalowane zostanie energooszczędne oświetlenie, a do spłukiwania toalet wykorzystywana będzie woda deszczowa, magazynowana w specjalnych, podziemnych zbiornikach. W planach są ponadto powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmie miasto. – Planujemy przenieść tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Przebudowa dworca powinna zakończyć się w połowie 2023 roku i jest jednym z elementów Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 realizowanych przez PKP SA. Projekt przygotowany został przez poznańską GPVT Pracownię Architektoniczną S.C., a prace prowadzi spółka Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja kosztuje 15,6 mln złotych.

Wizualizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: dworzec w przebudowie, lokal do wynajęcia. PKP zamierza udostępnić przestrzeń na działalność komercyjną

Autor: Redakcja

28/10/2022

Tor kolejowy i sieć trakcyjna

Może Cię zainteresować:

Z Dąbrowy Górniczej znów pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Krakowa? Nowe inwestycje PKP PLK SA

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2022

Strzemieszycka Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza, Sławków. Uwaga, ciężarówki na dwa miesiące wracają na ulicę Strzemieszycką. Problem ma zostać jednak rozwiązany. Tyle, że za jakieś 5 lat...

Autor: Redakcja

01/12/2022