Tak wyglądała Wschodnia Obwodnica GOP w czasie budowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swoim faceboookowym profilu opublikowała wpis o budowie "Gierkówki" (czyli powstałej w latach 70. ubiegłego wieku trasy szybkiego ruchu łączącej Śląsk i Zagłębie z Warszawą), ilustrując go archiwalnymi zdjęciami. Jak zauważył jeden z internautów nie są to jednak fotografie z budowy "Gierkówki", a Wschodniej Obwodnicy GOP.

Szczegóły fotografii zdradzają wyraźnie, że zdjęcia przedstawiają powstawanie Wschodniej Obwodnicy GOP w Jaworznie i Sosnowcu.

Przypomnijmy. Gierkówka to trasa szybkiego ruchu Warszawa-Katowice, powstała w latach 1972-1976. Jej potoczna nazwa nawiązuje do Edwarda Gierka, który przed objęciem stanowiska I sekretarza KC PZPR (czyli faktycznego przywódcy PRL) i później związany był ze Śląskiem i Zagłębiem. Była jedną z ważniejszych inwestycji jego epoki, namiastką autostrad, których wcześniej Polska nie posiadała.

Z kolei Wschodnia Obwodnica GOP zbudowana została w latach 1978-1983. Pozwoliła kierowcom na omijanie aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej, przebiegając między Podwarpiem (gdzie odgałęzia się od Gierkówki), poprzez skraje Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Mysłowice i Katowic, aż po Tychy (gdzie łączyła się z powstałą w latach 70. trasą Katowice-Bielsko Biała, będąca przedłużeniem Gierkówki). Początkowo była drogą państwową nr 227, następnie droga krajową nr 15, a od 2000 r. DK1. Obecnie jest już częściowo drogą ekspresową S1 (wciąż rozbudowywaną).

Fotografie Wschodniej Obwodnicy GOP udostępnione przez GDDKiA bezsprzecznie mają dużą wartość dokumentalną.

Edward Gierek i Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Edward Gierek, Zagłębie i Śląsk. Czym zapisał się w historii naszego regionu? Sprawdź, czy znasz te fakty o Gierku

Autor: Redakcja

25/07/2022

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia

Może Cię zainteresować:

Drogowe inwestycje w regionie: sprawdzamy, co z budową obwodnic i rozbudową dróg ekspresowych. Terminy Generalnej Dyrekcji Dróg Państwowych i Autostrad niezagrożone?

Autor: Redakcja

10/10/2022