Szydłów - królewskie miasteczko pachnące śliwką

Około 2,5 godziny jazdy samochodem na wschód od aglomeracji śląskiej leży Szydłów – zabytkowe miasteczko otoczone murami i pachnące wędzoną śliwką. To świetne miejsce na jednodniową, rodzinną wycieczkę.

Piastowskie dziedzictwo

Prawa miejskie nadał dla Szydłowa król Władysław Łokietek, prawdopodobnie w 1325 r. Dynamiczny okres rozwoju datuje się za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Otoczył on miasto murami, rozbudował zamek i wzniósł okazały kościół pw. św. Władysława. Murowane dziedzictwo ostatniego z Piastów przetrwało w Szydłowie do dziś. Zachowały się mury obronne po których można pospacerować, w tym monumentalna Brama Krakowska, będąca jedną z trzech, które prowadziły do miasta.

Jedyny w Polsce, ze średniowieczną „podłogówką”

Równie wielkie zasługi dla miasta poczynił Władysław Jagiełło. Kronikarze zanotowali tutaj aż 17 jego wizyt. Za jego panowania zbudowano w Szydłowie reprezentacyjny pałac, wyjątkowy w skali naszego kraju. Jest to bowiem jedyna, zachowana w niezmienionej formie, średniowieczna siedziba królewska w granicach dawnego Królestwa Polskiego. To tutaj król sprawował sądy, przyjmował gości na audiencjach, tu ucztował i wypoczywał. Ponieważ wizyty królewskie miały miejsce zazwyczaj późną jesienią i zimą, pałac musiał być odpowiednio ogrzewany. W zamku szydłowskim zachował się unikalny na ziemiach polskich zabytek techniki – piece hypokaustyczne, będące rodzajem ogrzewania podłogowego. Średniowieczni inżynierowie zbudowali tu specjalny system grzewczy, który dzięki specjalnym otworom w podłodze sali audiencyjnej, ogrzewał pomieszczenie ciepłym powietrzem.

Muzeum Zamków Królewskich

Znajdują się w nim makiety średniowiecznych zamków polskich i europejskich, a także znakomicie odwzorowane postaci Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i jego córki Jadwigi, Zawiszy Czarnego, Ludwika Węgierskiego, Karola Luksemburskiego i wójta średniowiecznego Szydłowa. W muzeum odtworzono działanie zamkowego pieca oraz zainstalowano szereg aplikacji multimedialnych skierowanych do dzieci np. „Turniej rycerski” czy „Oblężenie zamku”.

Oryginalna synagoga i biblia na ścianach

W Szydłowie znajduje się jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Wewnątrz znajduje się sala modlitw z oryginalnym wnętrzem i bogata kolekcja judaików. Do bardzo ciekawych obiektów zalicza się również kościółek pw. Wszystkich Świętych ze średniowiecznymi polichromiami na ścianach, które objaśniały niepiśmiennemu ludowi historie z Nowego Testamentu w formie obrazkowej.

Stolica śliwki

Dziedzictwo kulturowe to nie wszystko, co Szydłów ma do zaoferowania. Zwany jest stolicą polskiej śliwki, bo na powierzchni 1700 ha sadów uprawianych jest tu ponad 40 odmian tych owoców. Jesienią śliwki wędzone są starodawnym sposobem na tzw. „laskach”, a poza tym można tu nabyć szereg innych śliwkowych wyrobów: słodyczy, powideł, soków czy… śliwowicy. Corocznie w Szydłowie odbywa się impreza plenerowa „Święto Śliwki”.

Informacja turystyczna: odkrywaj.szydlow.pl, tel. 41 354 53 13