Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu już w piątek (20 maja). Miasto przygotowało wachlarz wydarzeń

Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu już 20 maja. To największe w historii miasta obchody święta. Do akcji dołączyły prawie wszystkie sosnowieckie instytucje.

Pixabay
Światowy Dzień Pszczoły

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na pożyteczność pszczół, bo to dzięki tym małym stworzeniom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na świecie. Owady zapylają aż 77% gatunków roślin, z których wytwarza się produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Niestety populacja pszczół wciąż się zmniejsza, a szacuje się, że bez nich populacja ludzka wyginie po 4 latach.

Warto przypomnieć, że Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet. – Razem z Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja) działamy na rzecz ochrony pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających – wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca i koordynatorka projektu.

Wydarzenie na wielką skalę

Do Światowego Dnia Pszczoły dołączyły niemal wszystkie sosnowieckie instytucje, w tym: miejskie domy kultury, muzea, ośrodki sportowe, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Pediatrii, Miejska Biblioteka Publiczna, przedszkola i szkoły oraz Hospicjum Sosnowieckie, Nadleśnictwo Siewierz, a nawet Sosnowiecka Strefa Ekonomiczna i Miejski Zakład Komunalny.

Światowy Dzień Pszczoły to najlepsza okazja do inauguracji sosnowieckiej pszczelej ścieżki. W miejskiej przestrzeni przygotowane są już dwie trasy: Mai i Gucia. Sosnowiecka Mediateka przygotowała szereg warsztatów, zajęć, konkursów a nawet akcje sadzenia roślin miododajnych na terenie filii. Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny przygotował wystawę poświęconą pszczelarstwu i apiterapii oraz warsztaty o tematyce apiterapii, apitoksynoterapii i apiterapii w kosmetologii. Warto zapisać się na spacer z przewodnikiem po parku bioróżnorodności – wymienia Anna Jedynak.

Wydarzenia odbędą się 20 maja, przez cały dzień i na terenie całego miasta. O tym, co szykują organizatorzy, przeczytacie w naszym poprzednim artykule.