Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak pożyteczne i ważne dla nas są te owady

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły w Sosnowcu zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt wydarzeń. Przewidziano warsztaty, zabawy oraz konkursy. Zaplanowano również inauguracyjne przejście Pszczelą Ścieżką.

Pixabay
Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu

20 maja sosnowiecki Urząd Miasta zorganizuje obchody Światowego Dnia Pszczoły. Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Zawdzięczamy im produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Pszczoły zapylają 77% gatunków roślin, z których wytwarza się produkty pochodzenia roślinnego. Według obliczeń naukowców, populacja ludzka może wymrzeć już 4 lata po wyginięciu pszczół, a ich populacja – dodajmy – stale się zmniejsza.

Naukowcy alarmują o pojawieniu się Zespołu Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, CCD). Ten zespół chorobowy powoduje masowe wymieranie pszczół. Za sprawą znikania pszczół powstają straty w sektorze produkcyjnym, medycznym, nie mówiąc już o negatywnych skutkach dla środowiska.

Impreza plenerowa na Górce Środulskiej

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły w Sosnowcu zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt imprez. W akcji uczestniczyć będą miejskie domy kultury, muzea, ośrodki sportowe, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Pediatrii, biblioteka, przedszkola, szkoły oraz hospicjum, nadleśnictwo Siewierz, a nawet KSSE i Miejski Zakład Komunalny.

Za sprawą Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zorganizowana zostanie impreza plenerowa dla dzieci, o tematyce pszczelej – na Górce Środulskiej. Zaplanowano konkursy wiedzy, gry sprawnościowe, zabawy oraz występ miejskiej orkiestry. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00. W zamian za zużyte baterie Nadleśnictwo Siewierz na Górce Środulskiej wręczy sadzonki roślin.

O 15:30 w centrum miasta rozpocznie się pierwsze, inauguracyjne przejście Pszczelą Ścieżką (Trasą Mai i Gucia). Udział w wydarzeniu wezmą przedstawiciele miast sąsiednich. O godzinie 18:00 wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu „Seniorzy dla Seniorów” na najlepszy pszczeli mini fotoreportaż z obchodów Światowego Dnia Pszczoły w Sosnowcu.

Konkursy, wystawy i…

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu o godzinie 10:00 rozstrzygnie dwa konkursy: „Chatka dla robaczka” oraz „Wiosną obudź swój talent i … pszczoły”. W godzinach otwarcia filii Mediateki trwać będą warsztaty, zajęcia, konkursy, akcje sadzenia roślin miododajnych.

W Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki otwarta zostanie plenerowa wystawa edukacyjna „Życie pszczoły” dla dorosłych i dzieci . Otwarta zostanie również ścieżka edukacyjna „Rośliny Miododajne” na terenie łąki kwietnej w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II.

W godzinach od 9:00 do 15:00 w Muzeum Medycyny i Farmacji dostępna będzie ekspozycja poświęcona pszczelarstwu i apiterapii, wystawa – „Historia i współczesne oblicze apiterapii - od pasieki do apteki”. Dla dzieci w ramach Dnia Pszczoły wydarzenia plastyczne i edukacyjne organizują m.in. Przedszkole Miejskie nr 36, Niepubliczne Przedszkole Akademia Kolorowych Podróży, Zespół Szkół Specjalnych nr 4, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego oraz Miejski Klub Maczki.

Otwarcie pasieki

Warsztaty florystyczne z wykorzystaniem świec z węzy pszczelej, malowanie na bawełnianych torbach, a także warsztaty pszczelarskie oraz degustacja miodów z sosnowieckich pasiek odbędą się w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA – Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska zorganizuje inaugurację pasieki w siedzibie KSSE oraz warsztaty pszczelarskie dla uczniów z sąsiedzkich szkół. Miejski Zakład Usług komunalnych zaprasza z kolei o 14:00 na spacer po parku bioróżnorodności.