Strefa Bezpieczeństwa Compensy w Rudzie Śląskiej

W sobotę 18 maja, na Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej i w niedzielę 19 maja, na parkingu przy Jeziorze Pogoria III w Dąbrowie Górniczej miały miejsce pikniki rodzinne „Strefa Bezpieczeństwa Compensy”. Wydarzenia zostały zrealizowane w ramach 6. edycji kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada, dzięki Szkole Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich w Rudzie Śląskiej oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 2 w Dąbrowie Górniczej , jako wygrana w konkursie dla szkół podstawowych Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa. Celem akcji była edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i autostradach, nauka pierwszej pomocy oraz promocja zdrowia.

Projekt bez nazwy 2
  • Kampania prowadzona jest przez towarzystwo ubezpieczeń Compensa we współpracy z wykwalifikowanymi ratownikami z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
  • Dotychczas zrealizowano ponad 80 imprez edukacyjnych w całej Polsce, do końca 2024 roku odbędzie się jeszcze 9 pikników.

Od sześciu lat realizujemy wspólnie z Compensą kampanię społeczną Bezpieczna Autostrada. Edukujemy dzieci i dorosłych, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia i jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w ruchu drogowym. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj właściwie, bezpiecznie. To wiedza, od której zależy nasze życie – powiedział Tadeusz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Konkurs Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa

Do udziału w konkursie edukacyjnym Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa zostali zaproszeni uczniowie klas V – VIII ze szkół podstawowych z całej Polski, a 10 zwycięskich szkół, w ramach nagrody głównej, sprowadzi bezpieczeństwo do swojego miasta. Piknik w Rudzie Śląskiej został zorganizowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu Szkoły Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich. Jej uczniowie przygotowali fantastyczny hip-hopowy clip, gdzie zainscenizowali miejskie scenki udzielania pierwszej pomocy. Natomiast event w Dąbrowie Górniczej został zorganizowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. Jego uczniowie przygotowali inspirującą musicalową inscenizację, w której śpiewająco edukowali młodszych widzów w temacie bezpieczeństwa na drogach. Wygrane prace konkursowe można obejrzeć na stronie www.bezpiecznaautostrada.pl.

Ten filmik był przygotowany, żeby opowiedzieć o kwestiach bezpieczeństwa najmłodszym, czyli przede wszystkich klasom I-III. Uczniowie nie spodziewali się, że będzie to tak ogromny zasięg, jestem bardzo z nich dumna – powiedziała Monika Paulukiewicz, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2.

Edukacja i zabawa

W ramach Strefy Bezpieczeństwa Compensy wykwalifikowani ratownicy w praktyce uczyli pierwszej pomocy, nie tylko instruując, jak ratować życie, ale też dając szansę aktywnego przećwiczenia na fantomach. Uczestnicy mieli możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych dla kierowców, czyli wzroku, ciśnienia oraz saturacji tlenu we krwi. Odwiedzający mogli spróbować swoich sił w quizach wiedzy z nagrodami, zadaniach-wyzwaniach (refleksomierz, narkogogle i alkogogle), na wadze przeciążeniowej sprawdzić, ile może ważyć np. zwykła butelka wody w sytuacji wypadku, czy gwałtownego hamowania, a nawet doświadczyć dachowania i zderzenia w specjalnych symulatorach. Zorganizowano również wiele zabaw edukacyjnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystko po to, by przekazać wiedzę i zwalczać lęk przed ratowaniem innego człowieka. A tym samym promować aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy.

Defibrylator AED

W ramach akcji, Compensa przekazała mieszkańcom obu miast defibrylator AED. Urządzenie odebrali: Michał Pierończyk, Prezydent Miasta Ruda Śląska oraz Bożena Borowiec, Wiceprezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

Dziękuję serdecznie Compensie i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Trzeba przewidywać trudne sytuacje i trzeba się na nie przygotować mając właśnie takie urządzenie jak defibrylator. Należy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie, także bardzo się cieszymy, że taki sprzęt do nas trafił – powiedział Prezydent Miasta Ruda Śląska, Michał Pierończyk.

Organizatorzy dziękują mieszkańcom za miłe przyjęcie i aktywny udział w pikniku edukacyjnym.

Szczegóły dotyczące ogólnopolskiej akcji Bezpieczna Autostrada znajdują się na stronie: bezpiecznaautostrada.pl