Sosnowieckie Egzotarium ma już szklany dach. Koniec budowy zaplanowany jest na przyszły rok

Egzotarium w Sosnowcu zaczyna nabierać kształtu. Konstrukcje żelbetowe są już niemal gotowe. W 2022 roku budowa ma zostać zakończona.

Prace w nowym Egzotarium w Sosnowcu nabierają tempa. W najwyższym punkcie budynek będzie miał około 24 metrów wysokości. Budowa jest na etapie konstrukcji żelbetowych, z których obecnie 98% jest gotowych. We wewnątrz obiektu dostrzec już można wykonane schody. Gotowe są już części biurowo-konferencyjne, hol, wejścia do szatni i piwnic.

Trwa montaż szklanej fasady elewacji, montowany jest szklany dach szklarni. Budowane są duże powierzchnie. Prace nad tą częścią Egzotarium będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.

Szkło sprowadzone z Australii

Plan budowy Centrum Edukacji Ekologicznej zakłada stworzenie w piwnicach budynku akwaterrariów, których ściany mają zostać stworzone z akrylowych witryn. Projekt zakładał montaż witryn za pomocą specjalnego otworu montażowego. Otwór ma wymiary ok. 2,8 na 2,8 metra, a zaś największa witryna ma nieco ponad osiem metrów długości i waży około dwóch ton. Wobec tego akwaterraria zostaną jeszcze przez dłuższy czas pod specjalnym nadzorem.

Jest to specjalnie technologicznie wytworzone szkło sprowadzane do nas z Australii. To na tyle specjalne materiały, że na świecie jest tylko dwóch producentów. Takie szkło potrafi wytrzymać ogromne ciśnienie – mówi Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

W szklanej i najwyższej części Egzotarium powstanie palmiarnia, gdzie będą rosły najwyższe palmy i inne egzotyczne rośliny. Ten fragment budowy obiektu może stać się jednym z największych wyzwań dla wykonawców, przede wszystkim przez wzgląd na 24-metrową konstrukcję.

Koniec budowy zaplanowany na 2022 rok

Plan budowy Centrum Edukacji Ekologicznej zakłada ukończenie prac w 2022 roku. Wówczas zaplanowano pierwsze odbiory. Całość inwestycji szacuje się na koszt 64 mln złotych. Dofinansowanie unijne w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny to 10 mln złotych. Część kosztów pokryje zaciągnięty przez miasto kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Zabrze GPBP oraz Maximus.

Gdy budynek będzie gotowy, będziemy mogli rozpocząć II etap prac związany z roślinnością oraz zwierzętami – dodaje Rafał Łysy.