Sosnowiecki Teatr Zagłębia obchodzi swoje 125. urodziny. Na jubileusz – premiery, koncert oraz przebudowa budynku

Teatr Zagłębia w Sosnowcu obchodzi w tym roku swoje 125. urodziny. Z tej okazji zorganizowano program jubileuszowy. A w nim znalazły się między innymi dwie premiery teatralne.

Maciej Stobierski/ Teatr Zagłębia
Spektakl „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” w reż. Jacka Mikołajczyka

Teatr Zagłębia został zbudowany w 1897 roku przez Józefa Szymańskiego, sosnowieckiego przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia. Historii budynku oraz zmianom, które przeszedł poświęcona zostanie specjalna wystawa. Jej wernisaż odbędzie się 6 lutego o godzinie 19:30. Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać z Piotrem Śmierzewskim, głównym architektem pracowni Analog odpowiedzialnej za rozbudowę siedziby Teatru Zagłębia. Wernisaż poprzedzi spektakl „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” w reż. Jacka Mikołajczyka, który zaplanowano na godzinę 18:00. Ten dzień rozpocznie jubileuszowy program teatru.

Pierwsza premiera już 4 marca

Z okazji 125. urodzin Teatru Zagłębia powstał jubileuszowy program. W planach są dwie premiery teatralne. Jedna z nich odbędzie się 4 marca. „Poskromienie Złośnicy” Williama Shakespeare'a w reżyserii Jacka Jabrzyka i z opracowaniem dramaturgicznym Huberta Sulimy to klasyczny tekst komediowy.

Na październik przewidziano drugą premierę spektaklu na motywach powieści „Maus” Arta Spiegelmana. Reżyserią zajął się Remigiusz Brzyka. Historia opowiada o dramatopisarce, Idze Gańczarczyk. Kobieta pochodzi z Sosnowca i bada ślady pozostawione przez Żydowską społeczność. Wraz z premierą odbędzie się konferencja naukowa pod opieką prof. UJ Ewy Bal. Zostanie poświęcona wkładowi grup etnicznych w kulturę współtworzonych przez nie społeczności.

Zakończeniem jubileuszowego roku będzie koncert artystów i artystek Teatru Zagłębia. Program zwierać będzie utwory Władysława Szpilmana, słynnego kompozytora urodzonego w Sosnowcu. Tego dnia widowni zostanie przedstawiony obraz dawnego i współczesnego społeczeństwa w Sosnowcu.

Wydarzenia towarzyszące

Pod koniec lutego w teatrze rozpocznie się cykl warsztatów edukacyjnych „Aktorstwo. Historia w praktyce”. Inspirowane będą XX-wieczną sztuką aktorską. Przywrócone zostaną spotkania z aktorami i aktorkami, a także spacery historyczno-teatralne. W kwietniu z okazji 125-lecia zasadzonych zostanie 125 drzew.

Oczywiście rok 2022 to nie tylko wydarzenia jubileuszowe. Oprócz dwóch wspomnianych spektakli, widzowie mogą się w tym roku spodziewać jeszcze trzech premier, w tym przedstawień dla młodszych odbiorców. Z kolei w czerwcu już po raz czwarty zaprosimy na Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, czyli festiwalowy przegląd premier mijającego sezonu. Natomiast we wrześniu zaczniemy odwiedzać placówki oświatowe w regionie z edukacyjnym spektaklem poruszającym temat szkolnej przemocy – mówi Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Jakie zmiany czekają Teatr Zagłębia?

Sosnowiecki teatr czeka również modernizacja i rozbudowa. Za 5 lat budynek ma zostać rozbudowany o nową bryłę mieszczącą drugą scenę oraz niezbędne przestrzenie edukacyjne i biurowe. Te zmiany mają przywrócić funkcjonowanie budynku sprzed I Wojny Światowej, kiedy to istniała drewniana Scena Letnia.

Czytaj więcej: Nowa scena Teatru Zagłębia coraz bliżej, znamy wyniki konkursu