Sosnowiecki Środowiskowy Dom Samopomocy ma nowy samochód do przewozu swoich podopiecznych. Pojazd przewozić może także osoby na wózkach inwalidzkich

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sosnowcu ma nowy samochód. Kosztował ponad 220 tysięcy złotych, ma dziewięć foteli, ale może też przewozić osoby na wózkach inwalidzkich.

Busik został zakupiony przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. Kosztował ponad 220 tysięcy złotych, z czego 120 tysięcy złotych to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pojazd ma dziewięć foteli, jednak po ich częściowym demontażu może pomieścić także cztery osoby na wózkach inwalidzkich.

To niezwykle ważny moment. Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Grota Roweckiego zyskał właśnie nowy samochód do przewozu swoich podopiecznych Większość z nich wymaga transportu, a to rodzi wiele problemów, z którymi muszą się zmagać. To w związku z różnego typu niepełnosprawnościami, zarówno ruchowymi, jak i poważnymi schorzeniami nieurologicznymi – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Zakup busika przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia, odmieni jakość obsługi osób z niepełnosprawnościami – dodaje.

Przypomnijmy, że sosnowiecki Środowiskowy Dom Samopomocy ma swoją siedzibę przy ul. Grota Roweckiego 2. Posiada 35 miejsc dziennego pobytu i dodatkowo 3 miejsca całodobowe okresowego pobytu. Zajmuje się niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie w ich readaptacji i rehabilitacji. Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest także zapobieganie degradacji psychofizycznej podopiecznych, zapewnianie ich integracji z otoczeniem, aktywizację społeczno-zawodową czy tworzenie wsparcia środowiskowego i samopomocy.

Ośrodek stara się ponadto kształtować świadomość społeczeństwa w rozumieniu problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie i zapobieganie ich wykluczaniu społecznemu, wdraża również program terapeutyczno-rehabilitacyjny w systemie dziennego pobytu uczestników i w formie terapii zajęciowej oraz program rehabilitacyjno-rekreacyjny – w ramach hostelu. W Środowiskowym Domu Samopomocy organizowane są także zajęcia świetlicowe, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne.

Jerzyk

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu znów będą rozdawać budki lęgowe dla jerzyków. Tym razem zamówionych ma zostać 100 domków. Ptaki przylecą w maju

Autor: Redakcja

22/03/2023