Sosnowieccy radni zaapelowali o zaprzestanie wycinki drzew. "Prowadzone są na niepokojącą skalę"

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej sosnowieccy radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu do Lasów Państwowych o zaprzestanie wycinki drzew na terenie miasta i objęcie Lasu Zagórskiego oraz sosnowieckiego boru wokół wybranych dzielnic Sosnowca. Wcześniej o ponowną analizę planu wycinki drzew w Lesie Zagórskim apelował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wycinka drzew

W środę, 31 sierpnia odbyła się 62, sesja Rady Miasta. Podczas niej radni przyjęli uchwałę ws. przyjęcia apelu o zaprzestanie wycinki drzew w Sosnowcu. Zostanie on przekazany zarówno Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych jak i również Prezesowi Rady Ministrów. Podczas głosowania 24 sosnowieckich radnych poparło uchwałę, przy jednym głosie wstrzymującym się.

- Apelujemy do Lasów Państwowych o rezygnację z zamiaru wycięcia lasów w Sosnowcu. Wycinki w mieście prowadzone są na niepokojąco dużą skalę, co budzi coraz większy niepokój mieszkańców czy ekologów. Jednocześnie apelujemy o objęcie Lasu Zagórskiego oraz sosnowieckiego boru wokół Juliusza, Ostrów i Maczek szczególną ochroną jako lasy o zwiększonej funkcji społecznej - czytamy w treści apelu.

Lasy w Sosnowcu mają funkcję ochronną

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński wyjaśnił, iż Lasy Zagórskie zostały uznany za „Lasy o zwiększonej funkcji społecznej”.

Musimy działać, dlatego w minionym tygodniu zwróciliśmy się do Lasów Państwowych o ponowne przeanalizowanie planu wycinki drzew prowadzonych w Lesie Zagórskim – na terenach gdzie miasto nie jest właściciele. Ostatnie zmiany regulacji umożliwiły tworzenie tzw. „Lasów o zwiększonej funkcji społecznej”, a za takowy uważamy Las Zagórski. Mam nadzieję, że z uwagi na zachodzące zmiany klimatyczne i rolę lasów jaką pełnią w ekosystemie miejskim nasz wniosek wraz z apelem radnych zostanie rozpatrzony pozytywniepodkreślił prezydent Sosnowca.

Sosnowiec to miasto, które leży w jednym z najbardziej skażonych regionów przemysłowych w Europie, gdzie jakość powietrza bije rekordy europejskie. Wspomniane lasy pełnią funkcję ochronną, wobec czego jak podkreślał Chęciński, nie należy ich traktować jako źródła zysku. - Stanowią darmowy filtr, który wyłapuje rocznie około tysiąca ton szkodliwych pyłów i gazów które nie trafiają do naszych płuc - dodał.

Pismo w sprawie przeanalizowania planu wycinki drzew prowadzonych na trenie miasta zostało także przesłane przez Urząd Miejski do Nadleśnictwa Siewierz.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Mural Jacka Cygana

Mural Jacka Cygana w Sosnowcu

Wiadukt na DK 94

Wiadukt na DK94 do remontu. Kiedy koniec korków?

Damian Dąbrowski

Damian Dąbrowski. Jego prognozom ufa cała Polska

Większa powierzchnia

Żeroma już prawie gotowa

Prowadził samochód pod wpływem amfetaminy Dąbrowa Górnicza

Uciekał przed wymiarem sprawiedliwości

Akcja Lato w Sosnowcu

Akcja Lato w Sosnowcu i pierwszy tydzień wydarzeń