Sosnowiec znów walczy z komarami: miasto rozda 140 lęgowych budek dla jerzyków. To kolejna odsłona akcji

Już po raz czwarty w Sosnowcu rozdawane będą budki lęgowe dla jerzyków – ptaków, które żywią się drobnymi owadami, także komarami. Tym razem miasto zamówi 140 sztuk budek.

Pixabay
Jerzyk w locie

Akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” po raz pierwszy została zorganizowana w Sosnowcu w 2020 roku. Magistrat przekazał wówczas spółdzielniom i wspólnotom 150 budek lęgowych dla jerzyków. W tym roku miasto zamierza zamówić 140 takich „domków”.

Warto przypomnieć, że jerzyk może „upolować” około 20 tysięcy latających owadów, natomiast w ciągu całego sezonu lęgowego zjada ich nawet około 2,5 miliona! W Polsce jerzyki pojawiają się czasem już pod koniec kwietnia, a odlatują w połowie października, jednak przeważnie przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu.

Kiedyś jerzyki gniazdowały w dziuplach drzew czy w szczelinach skał. Teraz jednak lęgną się niemal wyłącznie w budynkach, także blokach z wielkiej płyty. Budki mają im ułatwić lęgowanie.

– Budki rozdysponowane będą nie tylko wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot, ale trafią także do zabudowy jednorodzinne, przy czym nie mogą być to domy parterowe. W sumie będziemy mieli w Sosnowcu ponad osiemset budek dla ptaków, których rola w walce z komarami jest nie do przecenienia – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak wyjaśnia sosnowiecki magistrat, rolą mieszkańców będzie umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie odpowiedniej obsługi. Chodzi o przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed przylotem ptaków.

Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra w miejscu. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych po to, żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów. Co istotne, skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie.

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 kwietnia mailowo na adres: jszczerba@um.sosnowiec.pl. Zgłoszenie powinno zawierać dokładną lokalizację, liczbę budek dla każdego budynku, a także zobowiązanie do prawidłowej obsługi budek.

Jerzyk

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu znów będą rozdawać budki lęgowe dla jerzyków. Tym razem zamówionych ma zostać 100 domków. Ptaki przylecą w maju

Autor: Redakcja

22/03/2023

Otwarcie Mostu Miłości do Zwierząt nad Czarną Przemszą w Będzinie

Może Cię zainteresować:

W Będzinie powstał pierwszy w Polsce most poświęcony... miłości do zwierząt

Autor: Aleksandra Szlęzak

14/03/2024