Sosnowiec. Zamknięcie wiaduktu w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Wprowadzone zostaną objazdy dla kierowców

Wiadukt nad torami PKP w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu zostanie zamknięty. Powodem utrudnień będzie przebudowa obiektu - w miejscu obecnego pojawi się nowy, stalowy wiadukt. W związku z pracami zostaną wprowadzone objazdy dla ruchu samochodowego.

W środę, 29 marca zostanie zamknięty wiadukt nad torami PKP w ciągu ulicy Wojska Polskiego. W miejscu obecnego obiektu powstanie stalowy wiadukt, na którym wydzielona zostanie jezdnia oraz tory tramwajowe. Na poboczu położony zostanie chodnik oraz brakujący fragment drogi rowerowej. Firmy Himmel i Papesch Opole zakończyły już prace porządkowe i przygotowawcze wokół wiaduktu. Koszt inwestycji, która otrzymała dofinansowanie Programu Inwestycji Strategicznych, wyniesie prawie 41 mln zł.

Z racji tego, że to bardzo złożona inwestycja, mówimy bowiem o wyburzeniu obiektu, do tego dochodzą objazdy, zamknięcie ruchu kolejowego, dojazd dzieci do szkoły, nie możemy wykluczyć, że dojdzie do jakiejś niewielkiej zmiany, co do terminu ostatecznego zamknięcia wiaduktu, ale nastąpi to na pewno nie wcześniej niż 29 marca - informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Już teraz przepraszamy za utrudnienia i niedogodności, ale sytuacja jest poważna, a wiadukt musi zostać jak najszybciej rozebrany - podkreśla.

Natomiast Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu tłumaczy, że prace będą prowadzone nad ważną w infrastrukturze kolejowej linią, dlatego zostanie ona wyłączona z użytkowania tylko na krótki czas. - Gdybyśmy budowali nowy wiadukt w innych warunkach (przy całkowitym zamknięciu linii), to wszystko udałoby się wykonać w dużo krótszym czasie, podczas prowadzenia budowy piesi będą mogli korzystać z kładki w rejonie przystanku kolejowego Sosnowiec Dańdówka – wyjaśnia Rafał Łysy.

Komunikacja zastępcza dla dzieci szkoły i przedszkola

Wykonawca robót budowlanych zapewni komunikację zastępczą przewozu dzieci do Szkoły Podstawowej nr 13, która mieści się przy ul. Jedności oraz Przedszkola Miejskiego nr 54, przy ul. Kalinowej. Obecnie trwa aktualizowanie listy liczby przewożonych dzieci.

Po zamknięciu wiaduktu piesi będą mogli skorzystać z zastępczej kładki przy ul. Niweckiej, a objazd dla pojazdów poprowadzony zostanie ulicami Watta – Mikołajczyka i Andersa. Kierowcom jadącym z Niwki i Modrzejowa do Zagórza, bądź Dąbrowy Górniczej zaleca się wybór trasy S1 przez węzeł Jęzor. Co ważne na czas zamknięcia wiaduktu uruchomiona zostanie specjalna linia Z-26.

Zmiany na regularnych liniach autobusowych

Modyfikacje obejmą w sumie 10 linii autobusowych. Połowie z nich – 18, 26, 160, 160s i 690 – oraz niektórym kursom linii 902N zmienią się trasy. Autobusy będą jeździć innymi niż dotychczas ulicami, co oznacza, że niektóre przystanki, które do tej pory były przez nie obsługiwane, od 29 marca zostaną wyłączone z użytku.

Kolejne linie objęte zmianami to 55 oraz 220 i 221. W przypadku tej pierwszej zmieni się rozkład jazdy – autobusy poza szczytem będą kursować co ok. 40-50 minut. Natomiast linie 220 i 221 zostaną zintegrowane – autobusy je obsługujące będą kursować pod numerem 220 od przystanku Szczakowa Dworzec PKP, m.in. przez Maczki, Ostrowy Górnicze, Porąbkę, Zagórze, Sielec, aż do sosnowieckiego Urzędu Miasta.

Skutkować to będzie poprawą oferty przewozowej na ul Klimontowskiej w Sosnowcu – liczba kursów w dni robocze wzrośnie z 8 do 15 w każdym z kierunków. Zmiany w zastępczej komunikacji autobusowej
W przypadku zastępczej komunikacji autobusowej zmianą zostanie objęta linia T-26. 29 marca jej trasa zostanie podzielona na dwie części. Zarówno autobusy T-26, jak i Z-26 będą dojeżdżać pod Urząd Miasta, ale te pierwsze od strony Mysłowic, a te drugie od strony Dańdówki.

Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2024 roku. Koszt inwestycji, która otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, wyniesie prawie 41 mln zł.

Remont lokalu dla rodziny zastępczej

Może Cię zainteresować:

Sosnowiecki MZZL remontuje mieszkanie dla rodziny zastępczej z trójką dzieci. „To brak mieszkania staje często na przeszkodzie rodzinom, które chcą pełnić pieczę zastępczą”

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023