Sosnowiec: teren i budynki po kopalni „Kazimierz-Juliusz” pod okiem kamer. Monitoring chroni obiekty przed złomiarzami

Kilkanaście kamer chroni teren i budynki po dawnej kopalni „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu. – Podkopy, ukryte w trawie bądź śniegu wykopane wejścia nam już nie będą straszne – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Budynki dawnej kopalni Kazimierz Juliusz zostaly objete monitoringiem

Instalacja kamer monitoringu okazała się koniecznością, ponieważ teren i budynki po dawnej kopalni „Kazimierz-Juliusz” stały się celem złomiarzy, którzy plądrowali obiekty.

– Sytuacje były na tyle kuriozalne, że sprawcy próbowali dostać się do środka nawet wykonując podkop. Jednych złapaliśmy na gorącym uczynku – przypomina Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Teraz teren i obiekty obserwuje kilkanaście kamer systemu monitoringu.

– Poza obrazem i dźwiękiem, kamery pracują w trybie nagrywania na rejestratorze wszelkich pojawiających się osób i pojazdów, a nawet wykrytego ruchu przemieszczających się zwierząt. System w chwili wykrycia ruchu od razu informuje grupę interwencyjną, by natychmiastowo podjąć działania prewencyjne – wyjaśnia prezydent.

Co ciekawe, do montażu systemu monitoringu i alarmu wykorzystano niemal dwa kilometry kabli.

Przypomnieć warto, że kopalnia „Kazimierz-Juliusz” była ostatnią czynną kopalnią w Zagłębiu Dąbrowskim. Działała w latach 1874–2015. Ostatnia tonę węgla wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015. Po zamknięciu kopalnio część obiektów została wyburzona. Jednak niektóre z nich, na przykład kompleks BHP, nadszybie z wieżą szybu Kazimierz I czy maszynownię jednego z szybów, miasto przejęło od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Projekt „Kazimierz OdNowa” ma odmienić ten teren. Zgodnie z planami powstaną tu żłobek, przedszkole, a na wieży – taras widokowy. Działać będzie inkubator przedsiębiorczości.

Budynek dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz

Może Cię zainteresować:

„Kazimierz OdNowa” w Sosnowcu, czyli żłobek, gastronomia i taras widokowy. Umowa na projekt rekultywacji pokopalnianych obiektów została podpisana

Autor: Redakcja

18/08/2023

"Kazimierz OdNowa"

Może Cię zainteresować:

Program „Kazimierz OdNowa” w Sosnowcu, czyli centrum aktywizacji, przedszkole, żłobek. Czas na rekultywację terenu po byłej kopalni?

Autor: Martyna Urban

22/02/2023