Program „Kazimierz OdNowa” w Sosnowcu, czyli centrum aktywizacji, przedszkole, żłobek. Czas na rekultywację terenu po byłej kopalni?

Teren po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz ma szansę na rekultywację, dzięki dotacji w wysokości 15 milionów euro. Na terenach pokopalnianych w dzielnicy Kazimierz mają powstać między innymi Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowe, przedszkole oraz żłobek.

UM w Sosnowcu
"Kazimierz OdNowa"

Koncepcja „Kazimierz OdNowa” znalazła na liście projektów kluczowych województwa. Oznacza to, że na realizację tego zadania do miasta może trafić nawet 15 milionów euro. Wyniki zostaną ogłoszone jeszcze w lutym 2023 roku.

Dzięki dotacji tereny po byłej kopalni „Kazimierz-Juliusz”, w której wydobywanie zakończono w 2015 roku, przeszłyby rekultywację. – Mamy plan, by to miejsce było zarówno historyczne, jak i przyszłościowe – podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – W jej skład wchodziłby Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, chcemy także utworzyć Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przedszkole, żłobek, a także przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi typu bistro oraz kawiarni – wyjaśnił.

Świadectwo górniczej przeszłości

Planowany w Kazimierzu żłobek ma pomieścić 60 dzieci, a przy przedszkolu dodatkowo powstanie plac zabaw. Ważnym elementem tego projektu będzie też centrum aktywizacji społecznej i zawodowej, które ma pomagać zwolnionym z górnictwa i przedsiębiorstw powiązanych z tą branżą. Centrum ma pomóc im uruchomić własną działalność gospodarczą.

Oprócz tego władzom miasta zależy na zachowaniu obiektów, które bezpośrednio związane były z górnictwem. Szyb wyciągowy, wyciąg i druty łaźni zostaną wkomponowane w plan rewitalizowanej przestrzeni.

– Nie chcemy, aby w tym miejscu powstał „skansen", który sosnowiczanie odwiedzą tylko raz w życiu i szybko o nim zapomną – zaznaczył Chęciński. – Chcemy w kopalniane mury tchnąć codzienne życie, historia tego miejsca, górnicze tradycje, powinny stać się tłem dla nowych wydarzeń i aktywności – dodał.

Inwestycja za ponad 82 mln złotych

W maju 2023 roku rozpocznie się opracowywanie dokumentacji technicznej. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na prace, którego termin wyznaczono na czerwiec 2024 roku. Ostatnim etapem będzie realizacja inwestycji, która potrwa od września 2024 roku do grudnia 2026 roku.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 82 miliony 350 tysięcy złotych, z czego ponad 12 milionów będzie wkładem własnym miasta.

Post Profession

Może Cię zainteresować:

Ciężkie brzmienia w MDK „Kazimierz”. Metalfest już w sobotę. W Sosnowcu zagrają Insidius, Krusher, Post Profession, Sceptic oraz Vader

Autor: Redakcja

21/11/2022