Sławkowska „Austeria” ma nowego najemcę. Lokal zostanie otwarty wiosną 2023 roku

Na początku października 2022 roku ogłoszono przetarg na wynajem karczmy „Austeria” w Sławkowie. Miasto po nieudanej pierwszej próbie obniżyło czynsz do 6 zł za metr. Nowym najemcą została Daniela Sabuda, a restauracja zostanie ponownie otwarta wiosną 2023 roku.

UM w Sławkowie
Austeria

Najstarsza karczma w Polsce w końcu ma nowego najemcę. Burmistrz miasta Sławków ogłosił, że „Austeria” zostanie ponownie otwarta wiosną 2023 roku - na przełomie marca i kwietnia. W przetargu ogłoszonym 20 września wygrała Daniela Sabuda. Cena za metr kwadratowy została ustalona na poziomie 6 złotych netto.

Niemal 400 metrów kwadratowych do zagospodarowania

Karczma „Austeria” ma 381 metrów kwadratowych powierzchni. Składają się na nią trzy pomieszczenia restauracyjne, zaplecze oraz tak zwana wozownia. W umowę najmu budynku wpisano zobowiązanie wznowienia działalności gastronomicznej przez nowego najemcę.

- Chcieliśmy też, by koncepcja funkcjonowania lokalu wpisywała się w potencjał turystyczny miasta, szczególnie w kontekście utworzonego niedawno Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej, które przyciągają do Sławkowa wielu gości, nie tylko z naszego regionu - wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sławkowie.

Restauracja otwarta zostanie ponownie na wiosnę, po przeprowadzeniu przez najemcę prac przygotowawczych w lokalu. Samorząd miasta jest w trakcie przygotowywania wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego o dotację na remont dachu „Austerii”.

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana – tak brzmiała oficjalna nazwa karczmy używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

- Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe - czytamy na miejskiej stronie.

Historia karczmarstwa w Sławkowie sięga początków XIII wieku. W kronice Jana Długosza można przeczytać, że 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech karczm funkcjonujący w Sławkowie: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda.

- Jakkolwiek budynek „Austerii” w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1781, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, chociaż zawsze usytuowany w tym samym pryncypialnym miejscu przy gościńcu śląskim, którego częścią była główna arteria wiodąca przez Rynek – podkreślają w Sławkowie.

„Austeria” – jak dodaje Krzysztof Kozieł - zawsze była i jest własnością miasta, nadzorowaną i zarządzaną przez władze miasta, oddawaną każdorazowo w dzierżawę.