Sezon artystyczny 2021/2022 dla Teatru Zagłębia był niezwykle owocny. Artyści przygotowują realizację kolejnego repertuaru

Teatr Zagłębia zakończył swój owocny sezon. W tym czasie wyprodukowano siedem nowych spektakli. Teraz czas na kolejny sezon pełen artystycznych niespodzianek.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Pracowity sezon Teatru Zagłębia

Dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu sezon artystyczny 2021/2022 był bardzo owocny, a zarazem pracowity. W tym czasie wyprodukowano siedem nowych spektakli:

  • „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reż. Roberta Talarczyka,
  • „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego w reż. Szymona Kaczmarka,
  • „Utracona cześć Katarzyny W.” Pawła Sablika w reż. Karoliny Szczypek (finałowy projekt konkursu dla debiutujących reżyserów „Nowe Utopie”),
  • „Kreszany” Oleny Apczel, Olgi Maciupy i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego w reż. Oleny Apczel (koprodukcja z Festiwalem „Boska Komedia” w Krakowie),
  • „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare`a w reż. Jacka Jabrzyka (premiera z okazji jubileuszu 125-lecia Teatru Zagłębia),
  • „Król Edyp” Sofoklesa w reż. Radosława Rychcika
  • „Baśnie Andersena” w reż. Macieja Podstawnego.
Ważnym elementem naszej działalności jest również edukacja teatralna, dlatego stworzyliśmy bogaty program zajęć dopasowanych do spektakli z naszego repertuaru – mówi Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Edukacja przez sztukę

W tym sezonie Teatr Zagłębia zajmował się również edukacyjną częścią sztuki. W ten sposób zorganizowano m.in.: Rodzinna Niedziela Kulturalna, Teatralny Plan Lekcji, Spektakl z Komentarzem, Klub Teatralny i Klasy Partnerskie to tylko część z edukacyjnych inicjatyw Teatru Zagłębia. W tym roku zrealizowany został również cykl warsztatów jubileuszowych „Aktorstwo. Historia w praktyce” podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z tematyką aktorstwa dramatycznego, procesu przygotowania roli oraz improwizacji.

Oprócz pozytywnie rozpatrzonych wniosków w zakresie edukacji otrzymaliśmy także dofinansowanie na zakup oświetlenia scenicznego w ramach programu Infrastruktura Kultury. Dużym wsparciem w tym sezonie jest również mecenat PKO Banku Polskiego, który pomógł nam w sfinansowaniu części wydarzeń jubileuszowych – mówi dyrektor Teatru.

Spacery Teatralne

Od trzech lat teatr organizuje we współpracy z Fundacją Szafa Gra spacery teatralno-historyczne, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Sosnowca i nie tylko.

Początek tego roku był dla wszystkich zaskakujący. Kiedy wszyscy myśleliśmy, że pandemia już odchodzi i wracamy do normalności, wybuchła wojna na Ukrainie. Wszyscy wiemy, w jakiej sytuacji są uchodźcy i staramy się w miarę możliwości pomagać. W naszym Teatrze od marca gościmy dwie Ukraińskie artystki z rodzinami, które mieszkają w teatralnych mieszkaniach. Cieszymy się, że dzięki naszym staraniom od czerwca rozpoczęły prace nad performancem w ramach rezydencji realizowanej we współpracy z Instytutem Teatralnym – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Kolejny sezon, kolejny repertuar

Na tym pełnym pracy sezonie teatr nie poprzestaje i już szykuje siły na kolejny. Rozpocznie go premiera projektu – „Jedno zdjęcie” w reż. Justyny Łagowskiej, następnie zaprezentowana zostanie druga z premier jubileuszowych – spektakl na podstawie powieści graficznej „Maus” w reż. Remgiusza Brzyka, a w grudniu zespół Teatru Zagłębia zaprosi na wyjątkowy koncert piosenek Władysława Szpilmana. Pełny repertuar na nowy sezon pojawi się na stronie Teatru Zagłębia w sierpniu.