Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu. Będzie też galeria poświęcona kobietom, które o te prawa walczyły

Węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego i Dęblińskiej w ścisłym centrum Sosnowca we wtorek, 23 listopada 2021 r., zyska nazwę Ronda Praw Kobiet. Tego samego dnia w przejściu podziemnym pod rondem zostanie otwarta galeria poświęcona kobietom, które walczyły o swoje prawa.

Z propozycją, by jedno z rond w Sosnowcu nosiło nazwę Praw Kobiet wyszła Dorota Kurcz, a wsparła ją grupa Dziewuchy z Sosnowca. W petycji, która trafiła do Urzędu Miejskiego, wskazano rondo nad DK 94 u zbiegu al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Długosza.

- Dzisiaj, po ponad stu latach, kiedy kobiety wywalczyły swoje prawa wyborcze w Polsce, niestety przyszedł czas, w którym ponownie trzeba się o nie upomnieć. (…) Chcemy, aby miasto takie jak Sosnowiec, czyli obywatelskie, tolerancyjne, nowoczesne o wartościach proeuropejskich, wyraziło wsparcie, ale i oddało szacunek kobietom i Sufrażystkom – napisała w petycji Dorota Kurcz.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, poparł ten pomysł, ale zaproponował inną lokalizację Ronda Praw Kobiet. Zamiast DK 94 - ścisłe centrum miasta, węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego i Dęblińskiej. Inicjatorki zaakceptowały propozycję, podobnie jak sosnowiecka Rada Miejska.

Rondo Praw Kobiet i „Siła sosnowiczanek”

Nazwa Rondo Praw Kobiet oficjalnie będzie funkcjonować od 23 listopada 2021 r. Tego samego dnia w przejściu podziemnym pod tym węzłem komunikacyjnym zostanie otwarta galeria poświęcona kobietom i ich walce o swoje prawa. Data jest nieprzypadkowa, bo to właśnie w listopadzie 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

- Cieszy mnie, że galeria zostanie otwarta rok po wydarzeniach, w których wspólnie protestowaliśmy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Wtedy Marta Lempart dała impuls kobietom do walki o swoje prawa i wszyscy wspólnie niezależnie od płci i poglądów tłumnie wyszliśmy na ulicę. Ta galeria będzie stanowiła symbol tych wydarzeń – mówi Ewa Szota, pierwsza w historii Sosnowca kobieta pełniąca funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej.

Galerię, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, stworzyły Zagłębiarki. Ich wcześniejszym dziełem jest między innymi panteon ikon Sosnowca: Poli Negri, Włodzimierza Mazura, Jana Kiepury czy Józefa Gałeczki.

- Ta wystawa to nasz głos w sprawie praw kobiet i aktualnej sytuacji w Polsce. Zasmuca nas i niepokoi, że w publicznej debacie wciąż padają te same argumenty i funkcjonują identyczne stereotypy jak ponad 100 lat temu. Przecież już dawno rozprawiły się z nimi nasze prababki. Niestety kobietom wciąż bezpodstawnie odbiera się lub ogranicza prawa do samodzielnych decyzji, ostatnio szczególnie w kwestiach najwrażliwszych i najintymniejszych. Galeria pod Rondem Praw Kobiet to nasze podziękowanie dla wszystkich kobiet, które walczyły i walczą o nasze prawa – podkreślają Beata Nocoń i Agnieszka Stefaniak-Zubko, autorki wystawy.

Legendy, gwiazdy, siłaczki...

Wystawa, w cyklu „Siła sosnowiczanek”, będzie prezentowała najważniejsze kobiety w historii miasta. „Legendy, gwiazdy, siłaczki, profesjonalistki, kobiety pasji i wielu talentów. Tu się urodziły, wychowały albo przyjechały, aby pracować, rozwijać się i działać” – czytamy w opisie wystawy. W galerii prezentowane będą także tematy praw kobiet, które dla niektórych wciąż uchodzą za mocno kontrowersyjne.

- Efekt naszej współpracy jest rewelacyjny. Galeria Praw Kobiet - to wspaniały projekt, który powinien zobaczyć każdy. Galeria na pewno będzie wzbudzała dyskusje i refleksje o tym, że mamy 21. wiek, a pewne sprawy nie są jeszcze dla wszystkich oczywiste. Warto, aby po tragicznej śmierci 30-latki w Pszczynie zrozumieć, że nie chodzi wyłącznie o prawa kobiet, ale o ludzkie życie – podsumowuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Galeria pod Rondem Praw Kobiet ma być stałym miejscem w Sosnowcu, które będzie zwalczało stereotypy o roli kobiet w społeczeństwie.