Rekonstrukcja bitwy o Sosnowiec i obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Co w programie?

W najbliższy weekend w Sosnowcu odbędą się obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Uroczystości zaplanowane zostały w Maczkach, a także przed dworcem. Nie zabraknie rekonstrukcji bitwy o Sosnowiec.

Fot. UM Sosnowiec
Głównym elementem obchodów będzie rekonstrukcja bitwy

Przypomnijmy, że powstanie wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Bitwa w Sosnowcu została z kolei stoczona nocą z 6 na 7 lutego 1863 roku między polskimi oddziałami powstańców płk. Apolinarego Kurowskiego i rosyjskim posterunkiem na dworcu sosnowieckim. Powstańcy zdobyli 40 koni, broń i 97 tys. rubli, a połowa tych pieniędzy została odesłana Rządowi Narodowemu. Przez następne dwa tygodnie okolice Zagłębia Dąbrowskiego były kontrolowane przez administrację powstańczą, a na budynkach publicznych wywieszono polskie flagi.

Rocznica powstania zostanie upamiętniona w Sosnowcu 4-5 lutego. Głównym elementem obchodów będzie rekonstrukcja sosnowieckiej bitwy – w niedzielę, 5 lutego. O godzinie 15 pod tablicą wmurowaną w budynek dworca złożone zostaną kwiaty, zaś w wydarzeniu odbywającym się zgodnie z ceremoniałem wojskowych uczestniczyć będą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odczytany zostanie Apel Pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Będzie także defilada, zagrają: Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta.

Rekonstrukcja bitwy rozpocznie się o godzinie 16, a o szczegóły zadba Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. – Będzie to tak naprawdę preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce 4 czerwca – informują organizatorzy. – Wówczas w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka, odbędzie się największa rekonstrukcja bitwy z 6/7 lutego 1863 roku. Na Górce Środulskiej pojawi się jazda konna i armaty. W widowisku weźmie udział około 9 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej. W organizację wydarzenia zostaną zaangażowani wolontariusze – młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (partner projektu). Uczniowie przebiorą się w kostiumy z epoki, wypożyczone przez szkołę i wezmą udział w rekonstrukcji, wcielając się w role ówczesnych mieszkańców Sosnowca, zarówno zwykłych jego mieszkańców, jak również osób pełniących pewne role społeczne, wojskowe, administracyjne, np. żandarmów, kupców i inne.

Młodzież weźmie także udział w przygotowanie wydarzenia, angażując się między innymi w kolportaż materiałów promocyjnych. Nadzór merytoryczny nad całością prowadzonych działań i ich zgodność historyczną będzie sprawował prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Projekt przygotowała Anna Makarska, historyk, kustosz w Dziale Historii i Kultury Miasta Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu – dodają organizatorzy.

Tymczasem w sobotę, 4 lutego, w Maczkach – w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, odbędzie się msza św. (godz. 10), a potem na rynku, pod obeliskiem poświęconym powstańcom, złożone zostaną kwiaty. Zapłoną „żagwie wolności”, zabrzmią patriotyczne pieśni. Natomiast w nocy z 4 na 5 lutego odbędzie się spacer szlakiem powstania styczniowego „Maczki-Sosnowiec”, którego organizatorem jest PTTK w Sosnowcu. Uczestnicy spotkają się przy Dworcu PKP o godz. 20.30, po czym zostaną przewiezieni do Maczek i spod tablicy poświęconej powstańcom przejdą trasą powstańczą z przewodnikiem PTTK do Trójkąta Trzech Cesarzy lub do Dworca PKP – długość trasy uzależniona będzie bowiem od warunków atmosferycznych.

Program obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Mat. UM Sosnowiec

Dodajmy, że Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otrzymał dofinansowanie z Biura Programu „Niepodległa”, z siedzibą w Warszawie, na realizację projektu w programie „Powstanie styczniowe 1863-1864” na 2023 rok! Dofinansowanie to 43.000 zł, a całkowita wartość projektu – 56.570 zł. Jak dodają organizatorzy, celem projektu „Bitwa o Sosnowiec – rekonstrukcja historyczna w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” jest popularyzacja bitwy stoczonej w nocy z 6 na 7 lutego 1863 r. między polskimi oddziałami powstańców płk. Apolinarego Kurowskiego i rosyjskim posterunkiem na dworcu sosnowieckim.

Bitwa o sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Bitwa o Sosnowiec, czyli najbardziej spektakularne starcie Powstania Styczniowego

Autor: Teresa Semik

13/01/2023