Protest przeciwko „lex TVN” w Dąbrowie Górniczej. Ponad 200 osób na placu Wolności w obronie wolności mediów

W niedzielę 19 grudnia 2021 r., w całym kraju odbywały się protesty przeciwko „lex TVN”. To efekt przyjęcia przez Sejm ustawy odrzuconej wcześniej przez Senat. Protest pod hasłem „Wolne media” odbył się także w Dąbrowie Górniczej.

FB/ Arkadiusz Chęciński
Protest przeciwko „lex TVN”  w Dąbrowie Górniczej

Protest w Dąbrowie Górniczej przeciw „lex TVN” zorganizowany został na placu Wolności, przed Pałacem Kultury Zagłębia. Protestowało ponad 200 osób, wśród nich senator Beata Małecka-Libera, Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej i Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

„Wiecie, nie chodzi tylko o TVN. #lexTVN to przykład, że jeśli ktoś jest niewygodny, można go po prostu usunąć. Nagiąć prawo! To atak na wolność, pluralizm i demokrację. Nie sądziłem, że w Polsce po 1989 roku będziemy mieli próbę likwidacji oraz przejmowania mediów” – pisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Apel do prezydenta

Jak informował na Facebooku Komitet Obrony Demokracji, celem manifestacji jest apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej „lex TVN”. „Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie. Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym” – napisano w ogłoszeniu zapowiadającym dzisiejszy protest w Katowicach.

Ustawa skierowana przeciwko właścicielowi TVN

Przypomnijmy, że w piątek, 17 grudnia, sejmowa większość odrzuciła weto Senatu i przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Nowe przepisy zakazują kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery. Na początku września Senat odrzucił tę nowelizację i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Niespodziewanie został z niej wyciągnięty w piątek.

Posłowie opozycji podkreślali, że o zwołaniu posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu zostali poinformowani kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem, co ma być złamaniem regulaminu Sejmu. Za przyjęciem Lex TVN głosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony – Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli przeciw.

Uderzenie w wolność słowa w Polsce

Zdaniem organizatorów protestów, „to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r.”. Te odbywają się dziś w całej Polsce. W woj. śląskim od godz. 13. demonstrowano w Częstochowie. O godz. 17.30 rozpoczęła się manifestacja w Tychach: Tyski protest w obronie TVN i wolnych mediów

Największy protest w regionie zorganizowany został w Katowicach.

Co zrobi prezydent Andrzej Duda?

Pytany o swoją decyzję w sprawie „lex TVN”, prezydent Duda zapowiedział, że „bardzo dokładnie zbada tę propozycję legislacyjną”. Na decyzję ma 21 dni. – Ta ustawa najpierw musi trafić, jak to mówimy, na biurko prezydenta, czyli musi zostać przesłana. Jeszcze nie została przesłana, nie mam takiej informacji, żeby trafiła do Kancelarii Prezydenta. Będzie oczywiście przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta – mówił w piątek mediom. Jednocześnie trwa zbiórka podpisów pod apelem o weto prezydenta. TVN24 informuje, że w weekend poparło go milion osób.