Profilaktyczna mastektomia w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wraz z rekonstrukcją piersi. Jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia

Nasz szpital uzyskał kontrakt NFZ na realizację zabiegów mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi, dołączając do elitarnego grona ośrodków realizujących ten zabieg z refundacją – poinformowało Zagłębiowskie Centrum Onkologii. To ważna wiadomość dla tych kobiet, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii
Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Mastektomia profilaktyczna oznacza prewencyjne usunięcie piersi. Zabieg wykonuje się po to, aby zredukować ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 90-95 proc., zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. – Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera – wyjaśniają w ZCO.

Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmować będzie się doświadczony zespół specjalistów, złożony z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej, a także lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Zadaniem tego zespołu będzie także otoczenie opieką pacjentki po zabiegu. Jak informuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii do zabiegu kwalifikują się pacjentki z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50. rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

  • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Znieczulenie do zabiegu
  • Opiekę przed i pooperacyjną.

Jak przypominają w ZCO, nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Ok. 25 proc. przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10 proc. przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90% z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. Dziś w Polsce jest ok. 100 tysięcy kobiet z tą mutacją. Od 2018 roku w oddziale chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami.

Marzena Kula

Może Cię zainteresować:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma nową dyrektorkę. "Skupię się na działalności operacyjnej szpitala"

Autor: Martyna Urban

17/11/2022