Powstał drugi ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W skali kraju województwo śląskie nie wypada najlepiej

Znamy wyniki rankingu najbardziej Przyjaznych Szkół LGBTQ+. Zagłębie wysoko w rankingu wojewódzkim. Szkoła w Dąbrowie Górniczej zajęła pierwsze miejsce.

FB/Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

LGBTplusme drugi raz stworzyło ranking szkół ponadpodstawowych przyjaznych osobom LGBTQ+. Celem inicjatywy jest pomoc w wyborze nowej szkoły, ale także zasygnalizowanie gronu pedagogicznemu i dyrekcji, czy w ich szkole osoby z grup dyskryminowanych mogą czuć się bezpiecznie.

Akceptacja szkolnej społeczności

Ranking opiera się o ankietę dotyczącą przyjazności szkoły wobec osób LGBTQ+. Badane było między innymi czy uczniowie mogą brać udział w wydarzeniach szkolnych bez względu na ich orientację psychoseksualną. Ponadto istotną sprawą było to, czy grono pedagogiczne do osób transpłciowych i niebinarnych zwraca się zgodnie z ich tożsamością płciową.

Wyłoniono 10 najbardziej przyjaznych szkół względem kraju, ale także przedstawiono wyniki względem poszczególnych województw. W zestawieniu szkół z całej Polski województwo śląskie nie wypada najlepiej. Dopiero na 12 miejscu znajduje się Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, ta placówka zajmuje również pierwsze miejsce w skali wojewódzkiej.

Zagłębie wysoko

Na trzecim miejscu w rankingu wojewódzkim plasuje się Centrum Kształcenia Zawodowego I w Sosnowcu, na czwartym II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie. Na siódmy miejscu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana w Dąbrowie Górniczej, a na ósmym IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Zagłębiowskie szkoły na tle szkół całego województwa wypada całkiem nieźle. Wyprzedzającą m.in. katowickie placówki, jednak do skali krajowej jeszcze trochę brakuje.