Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze na Stadionie Miejskim w Będzinie

28 maja 2023, na Stadionie Miejskim w Będzinie odbyły się XII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Po pandemicznej przerwie, rywalizację podjęła blisko połowa drużyn ochotniczych z powiatu będzińskiego.

Sztafeta strażacka

Sztafeta i bojówka. To terminy doskonale znane uczestnikom zawodów. Młodzi ochotnicy rywalizowali właśnie w tych dwóch konkurencjach. W drużynach OSP dokonano podziału na poszczególne grupy wiekowe. Zmaganiom młodych strażaków przyglądali się także zgromadzeni na stadionie kibice. Głównym założeniem wydarzenia była oczywiście popularyzacja zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, pod presją czasu, w dodatku w niełatwych warunkach. Dokładnie takich, w jakich często przychodzi pracować strażakom zatrudnionym w szeregach Państwowej Straży Pożarnej.

W tegorocznych zawodach, w grupie A bezkonkurencyjni okazała się drużyna OSP Dziewki, która zdobyła zaszczytne, pierwsze miejsce. Na podium stanęły także OSP Siemonia (drugie miejsce) oraz OSP Dobieszowice (na miejscu trzecim).

Z kolei w grupie C, najlepsi okazali się członkowie OSP Siemonia, na drugim miejscu drużyna OSP Żelisławice, a na trzecim ochotnicy z Twardowic. Kolejna grupa to MDP Chłopców. Tu najlepsi okazali się zawodnicy z Dobieszowic. Na drugim miejscu - Twardowice, a na trzecim - OSP Wymysłów. W tej same kategorii, w grupie MDP Dziewcząt najlepsze okazały się przyszłe strażaczki (większość z młodych ochotniczek deklaruje związanie swojej przyszłości z PSP) z Dobieszowic, a zaraz za nimi MDP Żelisławice.

Najlepsze drużyny z każdej z grup będą reprezentowały powiat będziński w zawodach na szczeblu wojewódzkim. Z kolei rywalizacje na szczeblu powiatowym. cieszące się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży zrzeszonej w szeregach ochotniczych, zostały zorganizowane przez Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Będzinie.