Półziemianki na Wzgórzu Zamkowym zostały zdewastowane. Koszty naprawy będą wyższe niż budowy

Latem 2021 roku wandale podpalili i zniszczyli zrekonstruowaną półziemiankę na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Miasto podjęło decyzję o naprawie atrakcji. Okazało się, że oferty nadesłane przez inne firmy, są droższe niż budowa półziemianki.

Anna Malinowska/Gazeta Wyborcza
Półziemianka na Wzgórzu Zamkowym Będzin

Latem 2021 roku wandale zdemolowali i podpalili dwie odrestaurowane półziemianki. Obiekty, który dotychczas były atrakcji miasta, zostały doszczętnie zniszczone. Urząd miasta wysłał oferty do firm, które mogłyby je wyremontować.

- Do firm, które się w tym specjalizują, wysłaliśmy wiele zapytań ofertowych i albo nie było chętnych, albo ceny wielokrotnie przewyższały te, ze które obiekty zostały wybudowane. Firmy życzyły sobie ponad 100 tys. zł. Cena absolutnie nie do zaakceptowania - powiedział dla Gazety Wyborczej Krzysztof Bąk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Wandali do tej pory nie udało się złapać, pomimo, że Wzgórze Zamkowe w Będzinie jest objęte monitoringiem. Policja umorzyła dochodzenie z powodu niewykrycia sprawców.

Zabytkowy kompleks przyciąga tłumy odwiedzających

W Będzinie na Wzgórzu Zamkowym znajdują się kompleks: zamku i kościoła Świętej Trójcy, który zbudowany został na początku XIV wieku. Nieco starsze są cmentarze: żydowski i katolicki, a także park. Przez lata teren niszczał - wśród starych drzew walały się śmieci i butelki po alkoholu, a rozwalone okoliczne budynki odstraszały spacerowiczów.

W końcu w 2013 r. Wzgórze Zamkowe zostało w końcu uporządkowane. Dawny ogródek jordanowski, gdzie znajduje się mały amfiteatr został odrestaurowany. Wyremontowano także nawierzchnię alejek parkowych z zachowaniem ich historycznego przebiegu - po zmroku są oświetlane przez dziesiątki lamp. Rekonstrukcji poddano średniowieczny wał obronny i odtworzono trzy półziemianki. Obiekty były na stałe zamknięte, odwiedzający mogli oglądać je tylko z zewnątrz.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej wyróżniony

Wiadukt na DK 94

Wiadukt na DK94 do remontu. Kiedy koniec korków?

Damian Dąbrowski

Damian Dąbrowski. Jego prognozom ufa cała Polska

Większa powierzchnia

Żeroma już prawie gotowa

Prowadził samochód pod wpływem amfetaminy Dąbrowa Górnicza

Uciekał przed wymiarem sprawiedliwości

Akcja Lato w Sosnowcu

Akcja Lato w Sosnowcu i pierwszy tydzień wydarzeń