Pociągi towarowe będą jeździć nie 30 a 100 km/h. Przebudowa torów między Sosnowcem a Dąbrową Górniczą

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę odcinka linii od Sosnowca Dańdówki w stronę Dąbrowy Górniczej. Budżet tej inwestycji to 36 milionów złotych.

materiały prasowe
Sosnowiec Dańdówka

Dzięki nowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przewozy towarów linią łączącą katowicki węzeł kolejowy (posterunek odgałęźny Panewnik k/Katowic Muchowca) i Dąbrowę Górniczą Towarową (linia 171) mają być sprawniejsze niż do tej pory.

Pociągi towarowe pojadą nawet 100 km na godzinę

Na odcinku ponad 5 kilometrów, między posterunkami odgałęźnymi Juliusz i Dorota w Sosnowcu, zostaną wymienione tory wraz z siecią trakcyjną. Wyższy poziom bezpieczeństwa mają zapewnić nowe urządzeniom sterowania ruchem.

Po rewitalizacji zostanie przywrócona tam prędkość pociągów 100 km/h (wcześniej były ograniczenia do 30 km/h). Zadanie obejmie też przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych w Sosnowcu. Inwestycja ograniczy również wpływ kolei na otoczenie.

Prace pochłoną 36 milionów złotych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą ZUE S.A. na „Wykonanie rewitalizacji infrastruktury kolejowej na odcinku podg. Dorota - Sosnowiec Dańdówka na linii nr 171” w ramach projektu „Prace na południowo – wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Wartość prac to 36 mln zł netto, finansowanie ze środków budżetowych. Inwestycja jest przewidziana na lata 2021-2023.

W województwie śląskim w ramach modernizacji linii 171 rewitalizowana jest też stacja Sosnowiec Dańdówka. W stacji wymienione są tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, przebudowywane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu pociągi pojadą szybciej. O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowej nastawni. Projekt obejmuje też remont nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz zabudowę urządzeń systemu komputerowego srk na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową). Inwestycja jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Jej wartość to 50 mln zł netto. Finał prac zaplanowany jest w I kwartale 2022 roku.