Pociągi towarowe będą jeździć nie 30 a 100 km/h. Przebudowa torów między Sosnowcem a Dąbrową Górniczą

materiały prasowe
Sosnowiec Dańdówka

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę odcinka linii od Sosnowca Dańdówki w stronę Dąbrowy Górniczej. Budżet tej inwestycji to 36 milionów złotych.

Dzięki nowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przewozy towarów linią łączącą katowicki węzeł kolejowy (posterunek odgałęźny Panewnik k/Katowic Muchowca) i Dąbrowę Górniczą Towarową (linia 171) mają być sprawniejsze niż do tej pory.

Pociągi towarowe pojadą nawet 100 km na godzinę

Na odcinku ponad 5 kilometrów, między posterunkami odgałęźnymi Juliusz i Dorota w Sosnowcu, zostaną wymienione tory wraz z siecią trakcyjną. Wyższy poziom bezpieczeństwa mają zapewnić nowe urządzeniom sterowania ruchem.

Po rewitalizacji zostanie przywrócona tam prędkość pociągów 100 km/h (wcześniej były ograniczenia do 30 km/h). Zadanie obejmie też przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych w Sosnowcu. Inwestycja ograniczy również wpływ kolei na otoczenie.

Prace pochłoną 36 milionów złotych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą ZUE S.A. na „Wykonanie rewitalizacji infrastruktury kolejowej na odcinku podg. Dorota - Sosnowiec Dańdówka na linii nr 171” w ramach projektu „Prace na południowo – wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Wartość prac to 36 mln zł netto, finansowanie ze środków budżetowych. Inwestycja jest przewidziana na lata 2021-2023.

W województwie śląskim w ramach modernizacji linii 171 rewitalizowana jest też stacja Sosnowiec Dańdówka. W stacji wymienione są tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, przebudowywane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu pociągi pojadą szybciej. O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowej nastawni. Projekt obejmuje też remont nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz zabudowę urządzeń systemu komputerowego srk na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową). Inwestycja jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Jej wartość to 50 mln zł netto. Finał prac zaplanowany jest w I kwartale 2022 roku.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Koniec sporu w Polskiej Grupie Górniczej

Górnictwo. Związkowcy podpisali porozumienie z PGG

Michal gliwa

Pierwszy transfer Zagłębia! To były reprezentant Polski

Press glass

Press Glass stworzy nowoczesny zakład w Dąbowie Górniczej

Ulica Ostrogórska

Uwaga, kierowcy! Ulica Ostrogórska zostanie zamknięta

Powołano do życia spółkę o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie (SIM Zagłębie)

Będą nowe mieszkania komunalne w Zagłębiu. Umowa podpisana

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.