„Obroń się sama” w klubie Orient. Kurs samoobrony dla pracownic Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

„Obroń się sama” to kurs samoobrony dla kobiet, który został zorganizowany przez będzińską policję. – Przez ostatni miesiąc pracownice MOPS spędziły na sali treningowej kilkanaście godzin, by zyskać nie tylko pewność siebie, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – podkreślają policjanci.

Fot. Policja Będzin
Kurs samoobrony w Będzinie

Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, w klubie Orient w Będzinie. Prowadzili je trener Zbigniew Pawlak, będziński policjant, który od lat jest zawodnikiem klubu, a także inny policjant, asp. Dariusz Szczerbiński – od 19 lat trenujący sporty walki z sukcesami także na sportowych arenach.

Tym razem głównym celem prowadzących, była nauka samoobrony pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie. Nierzadko mają oni do czynienia z niebezpiecznymi sytuacjami i spotykają się z agresją ze strony petentów. Niejednokrotnie podczas pracy w terenie napotykają nieprzewidywalne i groźne osoby. To właśnie poczucie bezpieczeństwa stało się motorem napędowym do przeprowadzenia kursu – wyjaśniają będzińscy policjanci.

Szkolenie rozpoczęła asp. szt. Danuta Adamek z wydziału psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji, która mówiła o psychologicznych aspektach samoobrony. – Sytuacje zagrożenia, w jakich mogą znaleźć się potencjalne ofiary, występują przeważnie w miejscach, w których najmniej się tego spodziewają. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i gdzie mogą one wystąpić. Aby temu zapobiec i nauczyć uczestniczki kursu przewidywania realnej oceny zagrożeń oraz prawidłowych zachowań w przypadku ich wystąpienia, instruktorzy starali się w czasie kursu stworzyć jak najbardziej realne warunki – podkreślają funkcjonariusze.

Potem odbywały się treningi, które pomogły kursantkom nauczyć się szybko reagować, prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się stosując odpowiednie techniki w bliskim kontakcie z przeciwnikiem.

Policja Będzin

Może Cię zainteresować:

Będzin. Policja zatrzymała 30-latka, który miał w domu amfetaminę na blisko 500 dilerskich porcji. Usłyszał już zarzuty

Autor: Redakcja

15/12/2022