Nowy zielony przystanek w Sosnowcu już gotowy. Rozchodnik na dachu magazynuje do kilkuset litrów wody

Przystanek Dworzec PKP w Sosnowcu zyskał nowe, zielone oblicze. Wraz z przebudową przeprowadzoną na dworcu, podjęto się modernizacji wiaty. Dywan rozchodnikowy oprócz designerskiego wyglądu, magazynuje wodę opadową oraz sprzyja owadom. Pomysłodawca - radny Damian Żurawski podkreśla, że będzie dążył do zwiększenia liczby "zielonych" przystanków.

Radny Rady Miasta Damian Żurawski opublikował zdjęcie przystanku Dworzec PKP po metamorfozie. Na jego wniosek na placu dworcem na dachu wiaty został rozłożony dywan rozchodnikowy.

- Na chwilę obecną wiaty zostały wyposażone dywanem rozchodnikowym. Jestem przekonany, że to rozwiązanie zapewni nam korzyści środowiskowe, społeczne, a także ekonomiczne - tłumaczy radny.

Dywan rozchodnikowy pełni wiele funkcji. Przede wszystkim zmniejsza efekt miejskiej betonozy. W czasie deszczu magazynuje nawet 100 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Zielony dywan dzięki długiemu okresowy kwitnienia, sprzyja cyklowi życia owadów. Rośliny umieszczone na rozchodniku oczyszczają powietrze w okolicy wiaty, a także obniżają temperaturę na przystanku o kilka stopni.

Zielonych przystanków miało być więcej

Jak wyjaśnia Damian Żurawski, na początku swojej kadencji (w 2019 roku) zaproponował, by w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze stanął zielony przystanek. - Bardzo zależało mi na stworzeniu pilotażowo pierwszego zielonego przystanku w naszym mieście ze względu na zmiany klimatyczne, które nawet w ostatnich dniach bardzo mocno odczuwaliśmy.

Jego zdaniem zazielenienie przystanków nie tylko uprzyjemniłoby czas, ale także pozytywnie wpłynęło na samopoczucie mieszkańców oraz ich zdrowie. W słoneczny dzień dach na tradycyjnym przystanku rozgrzewa się nawet do 45 stopni Celsjusza. Roślinny dach obniża temperaturę i dodatkowo oczyszcza powietrze wokół wiaty. – Rośliny posadzone wokół takiego przystanku wyprodukują w ciągu roku do 10 kg tlenu, poprawiając jakość powietrza oraz zmniejszając ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń, co bardzo dobrze rokuje również w przypadku walki ze smogiem - dodaje Damian Żurawski.