Nowe osiedle mieszkaniowe w Sosnowcu. Przed naborem dzień otwarty

W najbliższą sobotę (25 listopada) odbędzie się dzień otwarty na nowym osiedlu mieszkaniowym w Sosnowcu. W sześciu budynkach oddanych zostanie tam do użytku blisko 300 mieszkań. W poniedziałek (27 listopada) ruszy nabór wniosków o ich wynajem. Przyszłych najemców wskaże miasto.

Trzy tygodnie na złożenie wniosku. Wskazać można trzy mieszkania

Osiedle przy ul. Naftowej tworzy sześć 6-piętrowych budynków. Znajdzie się w nich 288 mieszkań (największe o powierzchni 74 m.kw.), które będą funkcjonować w formule TBS. W każdym z nich będzie łazienka wyłożona płytkami, wyposażona w wannę lub prysznic, umywalkę i wc. W mieszkaniach z osobną kuchnią znajdować się będzie zlewozmywak i kuchenka. Podobnie jest, gdy w mieszkaniu jest aneks kuchenny. Wówczas w części pomieszczenia będą płytki, a w części panele. Mieszkanie jest także wyposażone w drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Projekt obejmuje ponadto budowę ponad 370 miejsc parkingowych, z czego 133 w podziemnym garażu, a kolejnych 40 w wolno stojących garażach.

Nabór wniosków o wynajem mieszkań na nowym sosnowieckim osiedlu rusza w przyszły poniedziałek (27 listopada) i trwać będzie do 15 grudnia. Wnioskodawca będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek o najem, w którym będzie mógł wytypować trzy lokale, jakimi będzie zainteresowany.

Wypełnione i podpisane wnioski (można je pobrać na stronie internetowej miasta lub w formie papierowej w Wydziale Gospodarki Lokalowej ratusza) wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć osobiście (zalecane) w budynku Forum przy ul. Modrzejowskiej 32 A (parter) albo za pośrednictwem platformy ePUAP (adres skrytki UM Sosnowiec na ePUAP-ie: /f0330ogrc7/skrytka); bądź przesłać pocztą tradycyjną listem poleconym na adres Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem “WGL nabór wniosków ul. Naftowa” (liczy się data stempla pocztowego).

Osoby, które chciałyby wcześniej zobaczyć tamtejsze mieszkania będą miały szansę w najbliższą sobotę – 25 listopada.

Miasto wskaże przyszłych najemców. Oto kryteria, które będą musieli spełnić

Inwestycja to wspólny projekt miasta i będzińskiej firmy TBS Dombud. Budowa kosztowała ok. 100 milionów złotych, z czego ponad 25 procent kwoty przekazało miasto w formie dofinansowania pochodzącego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Mieszkania na osiedlu nie będą stanowiły lokali komunalnych, ale to miasto będzie wskazywało przyszłych najemców, którzy będą musieli spełnić określone kryteria. M.in. kryterium dochodowe określające średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o mieszkanie.

Kryteria naboru dla najemców - kryterium dochodowe
Kryteria naboru dla najemców - kryterium dochodowe


Starający się o zawarcie umowy nie może posiadać tytułu do mieszkania na terenie Sosnowca, a w razie posiadania takiego tytułu musi złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu wyzbędzie się go. Ponadto nie może być (ani też żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego takiej osoby) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie może mu przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Nie może też być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jej udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Najemcy będą musieli wpłacić partycypację i roczny czynsz

Nabór będzie dokonany spośród wniosków, które wraz z niezbędnymi załącznikami zostaną złożone w wyznaczonym terminie. W razie nieprzedłożenia wymaganych oświadczeń i dokumentów lub innych braków, wnioskodawca powiadomiony zostanie o konieczności ich uzupełnienia. Jeśli nie uzupełni tych braków w terminie, bądź złoży wniosek po terminie, to pozostanie on bez rozpatrzenia.

Po przeprowadzeniu oceny punktowej wniosków, Wydział Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego sporządzi listę najemców, szeregując otrzymane w ramach naboru wnioski w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. W przypadku rezygnacji osoby umieszczonej na liście najemców z zawarcia umowy, na listę najemców wpisana zostanie kolejna osoba, która uzyskała najwyższą liczbę punktów. W przypadku wniosków, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności wpisu na listę najemców decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

Najemcy będą musieli ponieść koszty tzw. partycypacji i kaucji rocznego czynszu. Kwoty te uzależnione będą przede wszystkim od metrażu mieszkania. Przy mieszkaniu o powierzchni 41 metrów kwadratowych i kwocie partycypacji 1300 zł za metr kwadratowy, da to sumę ok. 53 000 zł. Do tego dodać należy kaucję w postaci rocznego czynszu, co przy 41-metrowym mieszkaniu da rocznie sumę ok. 9500 zł. W sumie zatem wychodzi ok. 62 tysiące zł, czyli – jak podkreśla ratusz - o ponad 200 tys. zł mniej niż koszt zakupu mieszkania o takim metrażu w stanie deweloperskim po cenie rynkowej. W przypadku 70-metrowego mieszkania kwota partycypacji wyniesie ok. 90 000 zł, a roczna kaucja czynszowa ok. 16 000 zło. Zarówno kwota partycypacji, jak i kaucji czynszowej podlega zwrotowi (z uwzględnieniem aktualnej inflacji) w przypadku wcześniejszej wyprowadzki lub na zasadach spadkowych w przypadku śmierci najemcy.

Społeczna Agencja Najmu w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: dla kogo wynajem mieszkań po preferencyjnej cenie? Społeczna Agencja Najmu rozpoczęła przyjowanie wniosków

Autor: Redakcja

08/11/2023

Mariacka4 krakowska4

Może Cię zainteresować:

Dwie kamienice w cenie mieszkania. Ktoś się skusi?

Autor: Daniel Lekszycki

24/10/2023

Osiedle Tysiąclecia9 jpg

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, architektoniczny majstersztyk z PRL. Nawet po wielu latach trudno je popsuć

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/09/2023