„Niemy Szept. Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej”, czyli kolejna część projektu „Historia Zapomniana”. Premiera dokumentu w dąbrowskiej bibliotece

„Niemy Szept. Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej” to film dokumentalny, którego premiera zaplanowana jest na środę, 22 lutego. Jest kolejną częścią projektu „Historia Zapomniana”. Będzie go można zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Niemy szept film

Reżyserem i scenarzystą dokumentu historycznego o dąbrowskich Żydach jest twórca wspomnianego projektu Bartosz Bednarczuk, dokumentalista i dziennikarz. W filmie można będzie posłuchać wypowiedzi osób, które przeżyły Holokaust, a przed wojną mieszkały w Dąbrowie Górniczej i Strzemieszycach. Twórcom filmu udało się porozmawiać z potomkami Żydów, którzy kiedyś żyli w obecnych granicach miasta. Ponadto w filmie występują m.in. pracownicy Muzeum Miejskiego Sztygarka, które współpracowało przy realizacji, dr Aleksandra Namysło, historyczka Holocaustu z IPN, czy Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka i autorka książek – reportaży o Gross Rosen – informuje dąbrowski magistrat.

Jednym z atutów filmu „Niemy Szept. Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej” są mało znane materiały archiwalne. Dodajmy, że nad dokumentem pracowali operatorzy Paweł Smalcerz i Yura Pyzhenkov, zaś za muzykę odpowiada Aleksander Goławski.

Premiera filmu zaplanowana jest na środę, 22 lutego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej. Początek – godzina 18. Seans połączony zostanie ze spotkaniem z twórcami. Jak informują organizatorzy, obowiązują rezerwacje (do 20.02) pod nr tel. 32 726 41 85 lub mejlem: sekretariat@muzeum-dabrowa.pl.

Dżem zagra w Pałacu Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

W Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej, zespół Dżem. Bilety są już w sprzedaży

Autor: Redakcja

07/02/2023