Niemal miliard złotych kosztują prace modernizacyjne w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland

Niemal miliard złotych ArcelorMittal Poland zainwestował w modernizację wielkiego pieca, wapnialni, a także linii ciągłego odlewania stali w dąbrowskiej hucie. Firma realizuje ponadto program badawczo-rozwojowy.

Fot. ArcelorMittal Poland
Wielki piec nr 2 w dąbrowskiej hucie

Jak informuje AMP, w dąbrowskiej hucie firma zainwestowała w tym roku ponad 720 mln zł w gigantyczny, kompleksowy remont wielkiego pieca nr 2, który pozwoli na pracę instalacji przez kolejne piętnaście lat. Prace modernizacyjne, kosztujące ponad 40 milionów złotych, prowadzone są również w zagłębiowskiej wapnialni, w której wymieniane są tzw. piece Maerza. Z kolei ponad 180 milionów złotych kosztuje modernizacja linii ciągłego odlewania stali w stalowni.

Poza tym spółka realizuje także projekt badawczo-rozwojowy dotyczący nowego gatunku szyny z utwardzoną główką, co pozwoli poszerzyć asortyment szyn oferowanych klientom w kraju i za granicą. Inicjatywa prowadzona dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to koszt ponad 210 mln zł – informuje AMP.

Dodajmy, że w walcowni zimnej krakowskiego oddziału AMP zmodernizowana została wytrawialnia, zaś obecnie trwają prace w wyżarzalni. Wybudowane zostaną tam nowe piece wodorowe. Wszystkie prace w Krakowie kosztują ponad 135 mln zł. Natomiast w zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland mogła liczyć w tym roku na zastrzyk gotówki na inwestycje w elektrociepłownię i budowę instalacji odazotowania spalin – projekty środowiskowe kosztowały ponad 165 mln zł.

Od początku działalności w Polsce, czyli od 2004 roku, ArcelorMittal Poland w swoje zakłady zlokalizowane w sześciu miastach w kraju zainwestował 10,5 mld zł.

Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Piece Maerza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: ArcelorMittal Poland zmodernizuje trzy piece w hutniczej wapnialni. Przebudowana zostanie także instalacja oczyszczania spalin

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/08/2023