Dąbrowa Górnicza: ArcelorMittal Poland zmodernizuje trzy piece w hutniczej wapnialni. Przebudowana zostanie także instalacja oczyszczania spalin

Trzy piece Maerza w wapnialni huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej zostaną zmodernizowane za ponad 40 milionów złotych. Przebudowana zostanie też cała instalacja oczyszczania spalin, a nowe filtry będą spełniały wymogi BAT, czyli Best Available Technology – europejskiej dyrektywy o emisjach przemysłowych. Jak twierdzą w AMP, filtry pozwolą zredukować emisje pyłowe nawet pięciokrotnie.

W dąbrowskiej wapnialni wytwarzane jest wapno, które jest niezbędne w dalszych procesach produkcji stali. Wapno zaś wypala się w piecach Maerza. Gotowy produkt trafia do stalowni, gdzie zużywany jest przede wszystkim w procesie świeżenia, czyli oczyszczania stali. Wszystkie trzy piece są w stanie wytworzyć dziennie ponad 1000 ton wapna, które dodane do stali pozwala usunąć z niej niepożądane składniki.

Remont na dużą skalę

Wiosną rozpoczęła się modernizacja pierwszego z trzech zaplanowanych do wymiany pieców. Jak informuje ArecelorMittal Poland, jest to remont na dużą skalę, taką, jakiej nie było w tym zakładzie od wielu lat. Samo murowanie jednego pieca Maerza zajmuje ok. 40 dni i obejmuje m.in. montaż ceramiki oraz nowych pancerzy. Cały remont potrwa ok. 90 dni i ma się zakończyć w III kwartale tego roku. Teren budowy obejmuje ok. 4500 mkw., a do montażu 4-metrowych segmentów używane są m.in. ogromne dźwigi czy żurawie wieżowe.

– Cała inwestycja wydłuży kampanię pieca aż o 10 lat, to ważne, bo wcześniejsze remonty trzeba było wykonywać już po ok. siedmiu latach – zaznacza Grzegorz Maracha, dyrektor zarządzający Oddziału Surowcowego w ArcelorMittal Poland. – Nowe instalacje pozwolą również podnieść jakość produkowanego wapna, a co za tym idzie – finalnie też czystość stali – dodaje.

Ograniczone emisje pyłów?

Dodajmy, że jednym z najważniejszych elementów inwestycji będzie modernizacja układów oczyszczania spalin. Mowa o trzech filtrach tkaninowych odpowiadających za odpylanie wszystkich trzech pieców w wapnialni. Po zakończeniu remontu filtry będą spełniać restrykcyjne wymogi BAT europejskiej dyrektywy o emisjach przemysłowych – emisja nie będzie przekraczać 10 mg/m sześc. Wymienione zostaną ponadto kanały spalin i wentylatory odciągowe.

– Modernizacja pieców Maerza to kolejne duże przedsięwzięcie środowiskowe w naszej firmie realizowane w tym roku. Dzięki remontowi systemu odpylającego znacząco ograniczymy emisje pyłowe z terenu wapnialni – mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Ta inwestycja, w połączeniu z projektem odzysku ciepła odpadowego i modernizacją wielkiego pieca nr 2 da nam wymierne efekty i pozwoli jeszcze bardziej zminimalizować oddziaływanie naszej dąbrowskiej huty na środowisko.

Jak informuje AMP, remont pierwszego z trzech pieców Maerza zakończy się w trzecim kwartale tego roku. Kolejne dwa mają być modernizowane w przyszłym roku. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 40 milionów złotych.

Modernizacja w liczbach:

  • 40 mln zł – tyle wyniesie wartość całej inwestycji,
  • 40 dni – tyle potrwa wymurowanie jednego nowego pieca Maerza,
  • 10 lat – tak długo będą mogły pracować nowe instalacje,
  • 1882 mkw. – taką powierzchnię filtracyjną ma każdy z trzech filtrów odpylających proces produkcji wapna,
  • 576 – tyle sztuk worków filtracyjnych zostanie zamontowanych w każdym z trzech filtrów.
Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Huta w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Wielki piec w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej ma ruszyć dopiero w 2023 r.

Autor: Michał Wroński

13/12/2022