Na pomoc Ukrainie, duże inwestycje i... sensacyjne odkrycia. Taki był rok 2022 w Zagłębiu

Pomoc Ukrainie, przełomowe odkrycia, ważne inwestycje, nie zabrakło też sportowych sukcesów... Jaki był rok 2022 w Zagłębiu? Podsumujmy minione dwanaście miesięcy.

Sebastian Musiał Photography
Cechownia Czeladź

Początek roku 2022? Po raz 30. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a finał wojewódzki zorganizowano w Sosnowcu. Zagłębiowskie miasta dołożyły swoje cegiełki do kolejnego rekordu, a najwięcej pieniędzy zebrano w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. WOŚP nie przeszkodził nawet orkan Nadia. W Będzinie odbył się natomiast finał 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika; przypomnijmy, że Grand Prix zdobył Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim. Także w styczniu oddano do użytku nową siedzibę Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przy. ul. Janowskiego, która kosztowała 50 milionów złotych. Ma wszystko, co potrzeba – jest nowoczesna strzelnica, siłownia, sala gimnastyczna czy podziemny parking. Na uroczystości otwarcia obecny był komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. A w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta prapremiera filmu „Gierek”.

Pomoc dla Ukrainy

Luty to wybuch wojny w Ukrainie. Zagłębiowskie miasta stanęły na wysokości zadania – szybko zorganizowano zbiórki. Nie tylko wysyłano pomoc za naszą wschodnią granicę, ale także przyjmowano uchodźców z Ukrainy. Organizowano marsze poparcia dla kraju zaatakowanego przez Rosję. Zagłębie dwukrotnie – w marcu i listopadzie – odwiedziła Sarah Margaret Ferguson. Księżna Yorku najpierw chciała poznać dzieci oraz ich opiekunów, którzy przybyli do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej z Charkowa po zbombardowaniu przez Rosjan ich miasta. Jesienią odwiedziła Będzin i Czeladź. – Po pierwsze chciałabym podziękować Polakom – nie ustawajcie w pomocy. Dziękuję, że otworzyliście swoje domy na uchodźców. Po drugie – niech ta wojna się skończy. Ukraińskie dzieci powinny jak najszybciej wrócić do swoich domów – w Będzinie, w Pałacu Mieroszewskich, mówiła Sarah Ferguson.

Od 1 lutego nowym dyrektorem Pałacu Kultury Zagłębia został Grzegorz Drygała. Zastąpił na tym stanowisku Małgorzatę Majewską, która przeszła na emeryturę. Majewska kierowała Pałacem Kultury Zagłębia od 2012 roku. A skoro już o zmianach personalnych mowa – w listopadzie nową dyrektorką Zagłębiowskiego Centrum Onkologii została Marzena Kula. Dotychczasowy dyrektor, Tomasz Szczepanik we wrześniu złożył rezygnację. – W nowej roli skupię się na wzroście przychodów, racjonalizacji wydatków oraz skrupulatnym prowadzeniu sprawozdawczości z wykonywanych procedur medycznych. Chcę również postawić na rozwój przyszpitalnych poradni specjalistycznych – zakomunikowała.

Miejsce starsze niż piramidy?

Wielkim wydarzeniem, nie tylko w skali Zagłębia, są odkrycia na Bukowej Górze w Dąbrowie Górniczej. „To jedno z najciekawszych, o ile nie najbardziej sensacyjne ze stanowisk archeologicznych w aglomeracji. W 2021 roku pojawiła się hipoteza, że głazy w rejonie jej wierzchołka to megality. Archeologowie przystąpili do badań. Będą one trwać długo, ale już teraz ich wyniki to prawdziwa rewelacja. Bukowa Góra stała się szeroko znana po tym, jak archeologowie w 2021 roku zwrócili uwagę na niezwykłe kształty i formy głazów zalegających jej wierzchołek. Już wstępne ich badania pozwoliły domniemywać, że głazy te były obrabiane ręką ludzką, a część nawet ustawiona do pionu. Natychmiast więc wzbudziło to skojarzenia z budowlami megalitycznymi z szalenie zamierzchłej przeszłości Europy – neolicie. Czyli z czasów dawniejszych niż te, w jakich Egipcie wzniesiono piramidy. Megality na Bukowej Górze byłyby też starsze, niż na poły mityczna Troja Homera. Z miejsca więc zaniosło się na archeologiczne odkrycie dekady w naszym regionie, o ile nie na skalę ogólnopolską” – pisaliśmy. Co więcej, w 2022 roku na Bukowej Górze doszło też do nowego odkrycia. Okazało się bowiem, że są tam także kurhany i podłużne mogiły.

Prof. Dariusz Rozmus (z lewej) na Bukowej Górze. Fot. Tomasz Borówka

Prof. Marek Krąpiec z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie ustalił, że pochodzą one sprzed, mniej więcej, 1290 lat, czyli z VIII wieku – nie wcześniej niż z VII, a najpóźniej z początków IX wieku. Prowadzący badania prof. Dariusz Rozmus przypuszcza, że na Bukowej Górze mamy do czynienia ze stanowiskiem wielokulturowym. – Najstarsze ślady działalności człowieka mają tam 11 tysięcy lat – podkreśla archeolog.

Komplet Podsiadły

W 2022 roku swoje 120-lecie obchodził Sosnowiec. W maju i czerwcu zorganizowano wiele imprez, koncertów i wydarzeń. W mieście odsłonięto także murale Jana Kiepury i Jacka Cygana. – Moje związki z Sosnowcem są trwałe, i poprzez kontakty zwłaszcza z moją Szkołą Podstawową nr 15 w Niwce, gdzie często bywam; i poprzez organizowany w Sosnowcu Festiwal Piosenki Dziecięcej Intermuza, który w przyszłym roku będzie miał 20-lecie; przez udział w wymyślonym przez Sosnowiec festiwalu „Kiepura, Szpilman, Cygan”, gdzie staram się co roku kogoś przywieźć, by zaśpiewał; albo poprzez moje pomysły koncertu, który łączyłby i Kiepurę, i Szpilmana, i Cygana. Na stałe współpracuję z sosnowieckim Hospicjum imienia Św. Tomasza Apostoła, byłem ostatnio na 25-leciu tego hospicjum, gdzie otrzymałem pamiątkowy dyplom podziękowania. Użyczam swojego wizerunku dla billboardów, gdzie zachęcam mieszkańców do wpłaty 1 proc. podatków na rzecz tej instytucji. Ta sprawa jest mi bardzo bliska – mówił nam Jacek Cygan.

Koncert Dawida Podsiadły w Chorzowie. Fot. Facebook/ Stadion Śląski

W czerwcu Dawid Podsiadło dokonał tego, czego nie zrobił przed nim żaden polski artysta – dąbrowianin zapełnił Stadion Śląski swoimi fanami. – Koncert zgromadził prawie komplet publiczności, bo był zgłoszony na 60 tys. osób – mówił dyrektor Stadionu Śląskiego Bartłomiej Kowalski. Przypomnieć warto, że na występ Podsiadły na Stadionie Śląskim trzeba był czekać – z powodu pandemii – dwa lata. Wszak sprzedaż biletów rozpoczęto w grudniu 2019 roku, a koncert pierwotnie zaplanowano na czerwiec 2020 roku. Ci, którzy wybrali się na koncert uważają jednak, że warto było czekać.

Wybuch w koksowni...

Niestety, nie zabrakło i dramatycznych momentów. 22 września na terenie koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej doszło do wybuchu w tzw. przemiałowni, gdzie odbywa się przygotowanie wsadu węgla do baterii koksowniczej. Eksplozja była tak silna, że zniszczyła budynek, a inny poważnie uszkodziła. W akcji gaśniczo-ratunkowej uczestniczyło między innymi 15 zastępów straży pożarnej i dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wybuchu poszkodowanych zostało sześć osób. Kilku trafiło do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Niestety, jednego z rannych nie udało się uratować...

Także we wrześniu nastąpiło wstrzymanie pracy jednego z wielkich pieców w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Kierownictwo koncernu tłumaczyło decyzję trudną sytuacją rynkową i wysokimi cenami energii. – Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców – mówił wówczas Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Sytuacja budzi niepokój związkowców, którzy przypominają sytuację z krakowskiego oddziału AMP, gdzie w 2020 roku ponowne uruchomienie wielkiego pieca również przekładano kilka razy, a ostatecznie został on definitywnie zatrzymany. – Na przełomie listopada i grudnia zarząd poinformował nas, że wielki piec nr 3 zostanie ponownie uruchomiony między 10 a 20 grudnia. Teraz dowiedzieliśmy się, że ma to nastąpić na początku stycznia, ale konkretna data nie padła – mówił już w grudniu Lech Majchrzak, przewodniczący Solidarności w AMP w Dąbrowie Górniczej.

Inwestycje, inwestycje i...

W zagłębiowskich miastach realizowane są ważne inwestycje. W Dąbrowie Górniczej trwa renowacja starego dworca. Do zakończenia inwestycji pozostało kilka miesięcy. Odnowiona jest już elewacja zabytkowego budynku, trwają prace wewnątrz. W tym mieście trwa także modernizacja układu drogowo-torowego między aleją Róż i granicą z Będzinem, prowadzone są także prace w Gołonogu i Strzemieszycach. Dobiega końca efektowna inwestycja w Czeladzi, gdzie w dawnej cechowni kopalni „Saturn” ma powstać m.in. Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego, czyli interaktywne muzeum prezentujące dziedzictwo górnicze nie tylko Czeladzi, ale całego Zagłębia Dąbrowskiego czy nowoczesna, multimedialna biblioteka. Otwarcie dawnej cechowni planowano na grudzień, jednak ostatecznie przeniesiono je na 2023 rok.

Wyremontowana cechownia w Czeladzi. Fot. Sebastian Musiał Photography

W sierpniu, po generalnym remoncie, oddano w Sosnowcu do użytku ŻeromPark. Trwa budowa Egzotarium i przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego, ale oddano już do użytku nowy odcinek tramwajowej linii 15. To pierwszy, nowy odcinek linii tramwajowej w Metropolii od 40 lat. Nowa linia ma nieco ponad trzy kilometry długości, sześć nowych przystanków (w tym dwa umożliwiające bezpośrednią przesiadkę do autobusu). Tramwaj pokonuje ją w 6 minut. Być może linia zostanie jeszcze przedłużona, od ronda Jana Pawła II do ronda Żołnierzy Wyklętych. W przyszłym roku w Sosnowcu działalność rozpocznie Zagłębiowski Park Sportowy, a właściwie, od lipca 2022, ArcelorMittal Park. 4 lipca hutniczy potentat został sponsorem tytularnym Zagłębiowskiego Parku Sportowego, a 29 lipca oficjalnie podpisano umowę. Co roku ArcelorMittal na funkcjonowanie obiektów ZPS przekazywać będzie 1,5 mln zł netto.

A skoro jesteśmy przy sporcie. Piłkarze Zagłębia Sosnowiec utrzymali się w I lidze, choć już w nowym sezonie, po zakończeniu pierwszej rundy zwolniony został trener Artur Skowronek. Zastąpił go Dariusz Dudek. 47-latek już po raz trzeci będzie prowadził zespół Zagłębia. Sukcesy odnosili inni zagłębiowscy sportowcy. Na przykład dąbrowianka Olga Górnaś-Grudzień, która startując wraz z Piotrem Cichockim zdobyła w listopadzie tytuł mistrzyni świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture. Z kolei w październiku, w Hiroszimie, zdobyła dwa medale mistrzostw świata: złoty i srebrny. Wraz z Piotrem Cichockim została wicemistrzynią świata w klasie Hansa 303 double, a tytuł mistrzowski wywalczyła indywidualnie, w klasie Hansa 303 single. Gratulujemy.

Izera

Może Cię zainteresować:

Skarb Państwa znów dokapitalizował spółkę ElectroMobility Poland. Kolejne 250 milionów złotych dla Izery

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/12/2022

Rodzina Mocnych

Może Cię zainteresować:

Na operację nogi Nikosia Mocnego zbierała cała Polska. Dziś chłopiec biega i jeździ na rowerze

Autor: Katarzyna Pachelska

24/12/2022

Daniel Wojnar

Może Cię zainteresować:

Daniel Wojnar, ratownik górniczy, święta spędza na szlaku, po słowackiej stronie „Królowej Beskidów”. Z apteczką i wiertarką

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/12/2022