Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych do lat 21 w Sosnowcu! Miasto będzie współgospodarzem imprezy. „Po to właśnie budowaliśmy nowe obiekty”

Sosnowiec będzie jednym z gospodarzy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych do lat 21, które odbędą się w 2025 roku w Polsce. Przedstawiciele władz województwa, miasta i Związku Piłki Ręcznej w Polsce podpisali listy intencyjne w sprawie organizacji imprezy.

Fot. Związek Piłki Ręcznej w Polsce
Polska reprezentacja do lat 21

Przypomnijmy, że na początku maja ArcelorMittal Park – ZPS Sosnowiec odwiedził Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce i z pewnością sporo uwagi poświęcił wówczas nowej hali, czyli Arenie Sosnowiec. Najwyraźniej wizyta wypadła pomyślnie, bo we wtorek, 4 lipca, przedstawiciele ZPRP, władz województwa i miasta podpisali listy intencyjne w sprawie organizacji mistrzostw świata U-21 piłkarzy ręcznych. Województwo śląskie będzie jednym z regionów-gospodarzy mistrzostw, a Sosnowiec – jednym z miast-gospodarzy. Wkrótce powinniśmy poznać trzech kolejnych gospodarzy – miast i regionów, ponieważ turniej rozegrany zostanie w czterech halach.

Po raz pierwszy w historii

Jestem przekonany, że razem zorganizujemy świetne widowisko, które będzie promować polską piłkę ręczną, wartości, jakie niesie sport zespołowy oraz nasz kraj. Zyskaliśmy partnerów, którzy potrafią organizować wielkie imprezy, mają doskonałe możliwości infrastrukturalne, a także inwestują w sport, rozumiejąc jego rolę w integracji społeczeństwa – podkreślał wiceprezes zarządu ZPRP, Michał Spieszny. – Bardzo nam zależy, aby mieszkańcy Sosnowca mogli kibicować naszym drużynom narodowym, po to właśnie budowaliśmy nowe obiekty. Cieszę się też, że nasza Arena Sosnowiec budzi takie zainteresowanie. Już nie mogę się doczekać emocji, które będą towarzyszyć mistrzostwom – zaznaczył z kolei Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodajmy, że mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych do lat 21 odbędą się w Polsce po raz pierwszy w historii. Prawo do organizacji wydarzenia przyznano polskiej federacji na posiedzeniu Rady IHF w Kairze, w lutym 2020 roku. Będzie to kolejne duże wydarzenie, które organizuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W ostatnich latach Polska była gospodarzem mistrzostw Europy juniorek (2013), mistrzostw Europy juniorów (2014), mistrzostw Europy seniorów EHF Euro 2016, mistrzostw świata kobiet do lat 18 (2018), a także – wspólnie ze Szwedami – mistrzostw świata mężczyzn w styczniu 2023 roku.

Z Pucharem Prezydenta IHF

W mistrzostwach świata U-21 uczestniczyć będą trzydzieści dwie drużyny podzielone w fazie eliminacyjnej na osiem grup. Do walki o medale awansują po dwa zespoły z każdej grupy. Te reprezentacje, które zajmą trzecie i czwarte miejsca zagrają w turnieju o Puchar Prezydenta IHF i powalczą o miejsca 17-32. Polska kadra U-21, podczas niedawno zakończonych mistrzostw świata w Niemczech zdobyła Puchar Prezydenta IHF. Nasza reprezentacja dla lat 21 awansowała do mistrzostw świata po raz pierwszy od dwudziestu lat i trafiła do grupy z mistrzem – Francją i wicemistrzami świata Chorwacją i USA.

Po porażce z Francją i remisie z Chorwacją nie udało im się uzyskać awansu do walki o medale. Zagrali w turnieju o Puchar Prezydenta IHF i pewnie pokonali wszystkie drużyny, które stanęły im na drodze. W kadrze prowadzonej aktualnie przez Zygmunta Kamysa gra trzech zawodników, którzy mają wielką szansę na to, by wystąpić w Mistrzostwach Świata do lat 21 w 2025 roku: Piotr Mielczarski (ur. 2005), Patryk Wasiak (ur. 2004) i Jakub Sladkowski (ur. 2004) – podkreślają w ZPRP.

Stadion w ArcelorMittal Park

Może Cię zainteresować:

Liga Mistrzów w Sosnowcu? Trzyletnia umowa z Rakowem Częstochowa podpisana. „Liczę, że będzie tu nasza nowa twierdza”

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/07/2023

Arcelor Mittal Park

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Park: od siatkówki i koszykówki, przez piłkę nożną i gimnastykę po trzydniowy festiwal. Czas na hokej i piłkę ręczną?

Autor: Redakcja

29/06/2023