Mieszkania komunalne przy ulicy Traugutta już prawie gotowe. Kto może starać się o mieszkanie i jakie warunki trzeba spełnić?

Coraz bliżej do otwarcia nowego osiedla w Sosnowcu. Na zainteresowanych czekać będzie 88 lokali mieszkalnych. Znana jest już kwota wynajmu.

Minęły ponad dwa lata od podpisania umowy na budowę czterech bloków tworzących nowe ekologiczne osiedle w naszym mieście. Jak stwierdza prezydent Sosnowca, to bardzo ważne zadanie.

– Wiecie, że to pierwsza taka inwestycja od 50 lat w naszym mieście? Już niedługo wprowadzą się tutaj pierwsi lokatorzy. Dla kogo będą mieszkania? Dla sosnowiczan. Zasad jest kilka, ale wśród nich między innymi. brak zadłużenia – zapowiadał Arkadiusz Chęciński.

Aktualnie na terenie osiedla trwają prace zmierzające do sfinalizowania przedsięwzięcia. Niebawem mają wprowadzić się tam nowi lokatorzy.

80 mieszkań dla sosnowiczan

W czterech blokach zaplanowano kilkadziesiąt lokali przeznaczonych na wynajem. Co ważne, nie będzie ich można kupić. 8 mieszkań zostało przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Lokale mają powierzchnię od nieco ponad 38 mkw. powierzchni do około 57 mkw. Mieszkania są wyposażone w wykończone łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia są podłączone do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody z sieci. Lokatorzy będą musieli jednak sami zadbać między innymi o drzwi wewnętrze oraz wyposażenie wnętrz.

Prace objęły również otoczenie osiedla. Dla mieszkańców wybudowano plac zabaw, a także parkingi. Zadbano też łącznie o 24 miejsca w garażach. Ich użytkowników wyłoni przetarg. Na osiedlu zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne.

Kto może się starać o mieszkanie?

Zależy nam, aby nowe osiedle zapełniło się jak najszybciej. Lista chętnych jest dość długa i myślę, że już niebawem pierwsi lokatorzy będą cieszyli się nowymi mieszkaniami – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Mieszkania na nowym osiedlu przeznaczone są głównie dla osób posiadających uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Podstawowym warunkiem jest dochód miesięczny na członka gospodarstwa domowego nie wyższy niż 250 proc. kwoty najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym (3 346,10 zł) i nie wyższy niż 200 proc. kwoty najniższej emerytury w wieloosobowym gospodarstwie domowym (2 676,88 zł).

To jeszcze nie wszystko. Jak informuje Urząd Miasta, pracownicy MZZL i WGL sprawdzą, czy członkowie gospodarstwa domowego będą lub są zdolni do regulowania czynszu i opłat niezależnych od wynajmującego (media). Dla osób, które będą chciały zamienić obecne mieszkanie komunalne, istotna będzie także opinia dotychczasowego ADM. Więcej szczegółów dotyczących warunków przydzielenia mieszkania znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Polecam przede wszystkim zgłosić się do Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych (MZZL - Dział Lokali Mieszkalnych) lub Wydziału Gospodarki Lokalowej (WGL) Urzędu Miejskiego. Tam pracownicy udzielą wszelkich informacji i sprawdzą, czy mieszkaniec spełnia wymagania oraz jakich formalności musi dopełnić, aby mieszkanie uzyskać – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Znamy już stawkę czynszu

Kwota najmu to 11,85 zł za mkw. Oznacza to, że czynsz w najmniejszym z mieszkań wyniesie ok. 460 zł, natomiast w największym niewiele ponad 680 zł.

Kwota ta nie jest naszym wymysłem, ale wynika ze wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia, ogłaszanego przez Wojewodę Śląskiego – tłumaczy Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów MZZL.

czytaj więcej:

Nowe place zabaw przy przedszkolach w Sosnowcu

Siedem placów zabaw wyremontowanych. Za 580 tys. złotych

Skwer przy Piłsudskiego

Skwer przy ul. Piłsudskiego w nowej odsłonie

Nowe boisko dla SP nr 4 w Sosnowcu

Szkoła Podstawowa nr 4 dostanie nowe boisko

Mieszkania komunalne przy ul. Traugutta

Budowa mieszkań komunalnych dobiega końca

Osiedle Naft Nova

Są mieszkania do wzięcia. Trzeba jednak spełnić warunki

Sosnowiec budżet obywatelski na 2023

Sosnowiec. Ciekawe projekty w budżecie obywatelskim

Przy ul. Traugutta powstają nowe bloki

Jubileusz MZZL: 172 mieszkania komunalne i nowe logo