W Sejmie przegłosowano „lex Czarnek”. Coraz większe obawy nauczycieli. „Będzie coraz mniej kandydatów na dyrektorów”

Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Jeżeli „lex Czarnek” wejdzie w życie od nowego roku szkolnego, nauczyciele z dwumiesięcznym wyprzedzeniem będą musieli informować kuratora o organizacji prelekcji oraz zajęć pozalekcyjnych. W wyniku nowelizacji skrócony zostanie proces odwołania dyrektora ze stanowiska.

fot. FB Przemysław Czarnek
Minister Przemysław Czarnek

W czwartek, 13 stycznia sejm przegłosował 227 głosami nowelizację ustawy Prawo oświatowe. 219 posłów PiS zagłosowało „za”, czterech z Porozumienia, dwóch z Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych. Jednak po głosowaniu Porozumienie wydało oświadczenie.

– Porozumienie nie popiera #LexCzarnek. Podczas głosowania doszło do pomyłki. Stosowne oświadczenie zostało złożone w kancelarii Marszałek Sejmu. Naprawimy ten błąd podczas głosowania nad tym projektem, gdy wróci on z Senatu oświadczył na Twitterze Stanisław Bukowiec.

Ustawę czekają jeszcze pracę w Senacie, ponowne prace w Sejmie oraz ewentualny podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

„Będzie coraz mniej kandydatów na dyrektorów”

„Lex Czarnek” wraz z wejściem w życie przyniesie wiele zmian, zarówno dla nauczycieli, dyrektorów, jak i uczniów. Jedną z ważniejszych zmian w toku nauczania jest minimum dwumiesięczny okres wyprzedzenia, podczas zgłaszania chęci organizacji wycieczek, prelekcji oraz dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Czasem, jak tłumaczy Grażyna Hołyś-Warmuz, rzecznik Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest to niemożliwe.

Jeżeli ja, jako nauczyciel historii, chciałabym zaprosić kombatanta, musiałabym dwa miesiące wcześniej uzyskać zgodę kuratorium. To będzie dotyczyć wszystkich organizacji pozarządowych, gości, a także tematów, które będą możliwe do przeprowadzenia. Będzie to zależeć od „widzi mi się” kuratora wyjaśnia Grażyna Hołyś-Warmuz.

Innym aspektem nowelizacji jest osłabienie uprawnień dyrektora. Jak mówi Hołyś-Warmuz, jeżeli nie wykona on swoich obowiązków, będą grozić mu kary, w tym nawet do trzech lat więzienia.

Będzie coraz mniej kandydatów na dyrektorów. Poradzą sobie tylko ci, którzy mają doświadczenie. Od kilku lat mówię, że dyrektorem placówki oświatowej chce być pasjonat, oszołom albo wariat. Biorąc pod uwagę ilość zadań, które dyrektorzy muszą realizować uzasadnia.

Nauka pod presją?

Oprócz zmian w funkcjonowaniu zarządzaniem szkołą, przekształceniu ulegnie program nauczania. Do siatki godzin wprowadzony zostanie przedmiot historia i teraźniejszość. Już nie pamiętam kto to powiedział, ale „zawsze w dziejach historia była narzędziem w rękach polityków” dodaje Hołyś-Warmuz.

Nie jest to nowe zjawisko, ale zdaniem Grażyny Hołyś-Warmuz, obecna władza będzie chciała nagiąć interpretację faktów oraz związków przyczynowo-skutkowych do potrzeb swojej wizji. Przykładem tego jest usuwanie niektórych postaci z programu nauczania i gloryfikacja innych, które nie mają nic wspólnego z trzeźwym, realnym, bezstronnym ocenianiem współczesnej historii mówi rzeczniczka Okręgu Śląskiego ZNP.

Hołyś-Warmuz dodaje, że nauczyciele, mając na uwadze podstawę programową, powinni sami dobierać zakres treści, dostosowując je do środowiska, poziomu uczniów, zainteresowań oraz ich potrzeb. Prawdopodobnie od nowego roku szkolnego, pedagodzy, którzy dadzą się nastraszyć, sztywno będą trzymać się widełek wyznaczonych przez ministra Czarnka. Nieprzestrzeganie podstawy może wiązać się z naganną, przeniesieniem do innej placówki lub utraty prawa do wykonywania zawodu.

czytaj więcej:

Hala dla Carrefoura, Psary

Gigantyczny magazyn dla sieci Carrefour w Psarach wybudowany

Netto z zieleniaka

Market w Wojkowicach przejdzie wkrótce metamorfozę

Andrzej duda zawetował lex czarnek

Ustawa „lex Czarnek” została zawetowana

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej

Lex Czarnek. Prezydent Bazylak pisze list do ministerstwa

Rusza druga edycja projektu „Zagłębiowskie wsparcie na starcie”

„Zagłębiowskie wsparcie na starcie” szansą na własny biznes

Press glass

Press Glass stworzy nowoczesny zakład w Dąbowie Górniczej

Nowy sklep ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu

Czwarty sklep sieci ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu