Konsultacje ws. budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej

Ustalenie maksymalnej kwoty dla zgłaszanego przedsięwzięcia i modyfikacja sposobu głosowania - to główne zmiany, które znalazły się w projekcie uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Jak informują w Urzędzie Miejskim swoje uwagi do tego projektu można składać do 3 marca 2023 r.

fot. UM w Dąbrowie Górniczej
Dabrowa gornicza budzet obywatelski

Pula środków budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej wynosić ma ok. 5 mln zł, czyli 0,5% ogólnych wydatków gminy. Podstawowa zmiana, która ma zostać wprowadzona, to górna granica szacunkowej wartości dla inwestycji. Teraz nie będzie mogła być wyższa niż 4 mln zł.

- Pozwoli to uniknąć sytuacji, że jeden duży projekt pochłonie wszystkie środki.Ustalając górny próg, dajemy szansę na realizację także innych, mniejszych i mniej kosztowych zadań –tłumaczy Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Głosowanie „portfelem” w dąbrowskim budżecie obywatelskim

Kolejna zmiana dotyczyć ma sposobu głosowania. Dotychczas mieszkańcy mogli oddać głosy na trzy projekty, przyznając im odpowiednio 3,2 i 1 punkt. W nowej propozycji znalazło się głowosnie „portfelem”.

- Polega na tym, że mieszkaniec może na projekty rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając ok. 5 mln zł, może np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie – wyjaśnia Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik.

Zmiany dotyczyć mają także zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego. Dotąd wystarczyło zebrać dla niej poparcie 3 osób, a według nowych reguł byłoby to 15 osób.

Swoje uwagi na temat opracowanego projektu uchwały, do 3 marca zgłaszać można w następujących formach:

  • drogą elektroniczną, na adres mailowy: bo@dg.pl lub konsultacje@dg.pl
  • pocztą, na adres: Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, ul. Graniczna 21 z adnotacją „Uwagi do konsultacji społecznych”
  • osobiście, w czwartki w godz. 12:00-18:00, w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a, pok. 108
  • podczas dyżurów telefonicznych przez cały czas trwania konsultacji, od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00-16:00 oraz w piątki w godz. 8:00-13:00, pod nr telefonu: 518 270 597

Szczegółowe informacje o zaproponowanych zmianach znajdują się na stronie bo.dg.pl

Otwarcie CPD Sosnowiec 1

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. Pierwsza taka placówka w województwie śląskim

Autor: Redakcja

25/02/2023

Nowe osiedle przy ulicy Naftowej

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu przy ulicy Naftowej budują nowe osiedle. Będzie tam niemal 300 nowych mieszkań. Dla kogo?

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023