Już XXIV odsłona Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Wydarzenie o uznanej marce zapełnia sale koncertowe i świątynie

Trwa XXIV odsłona Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Cykliczna impreza wpisała się na stałe w miejscowy kalendarz imprez kulturalnych i jest to najważniejsze tego typu wydarzenie muzyczne w mieście jeśli chodzi o tzw. kulturę wysoką. W tym roku zaplanowano pięć koncertów oraz specjalny pokaz filmu.

fot.: Robert Lechowski @ ŚLĄZAG / 24Zagłębie
Sosnowiec-Niwka. Kościół św. Jana Chrzciciela. XXIV Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Kwintet Śląskich Kameralistów. 21 kwietnia 2025.

Tegoroczna XXIV odsłona Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, rozpoczęła się koncertem w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy występem Kwintetu Śląskich Kameralistów, z udziałem sopranistki Anny Ogińskiej. Podczas występu budynek kościoła św. Jana Chrzciciela w sosnowieckiej Niwce był niemal wypełniony po brzegi publicznością, która przyjęła artystów entuzjastycznie. Program wydłużono o wykonanie dodatkowego utworu w związku ze śmiercią w tym dniu papieża Franciszka.

Program na kolejne dni wygląda następująco:

wtorek, 22 kwietnia 2025 roku, godzina 18:00
Pałac Dietla, ul. Stefana Żeromskiego 2a, Sosnowiec-Pogoń
wystąpi duet Anna Krysztofiak i Justyna Młynarczyk w koncercie kameralnym na śpiew i instrumenty historyczne

Środa, 23 kwietnia 2025 roku, godzina 19:30
kościół św. Barbary, ul. Barbary 17 (Wawel), Sosnowiec-Sielec
wystąpi Kwartet „Flautato” (flet, skrzypce, altówka, wiolonczela)

czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, godzina 18:00
Sala Widowiskowo-Koncertowa «Muza» im. Władysława Szpilmana, ul. Warszawska 2, Sosnowiec (centrum)
projekcja filmu: „Il Boemo - Niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka”.

piątek, 25 kwietnia 2025 roku, godzina 19:00
kościół św. Andrzeja Boboli, ul. Słowiańska 2/III, Sosnowiec-Stary Sosnowiec
wystąpi duet Piotr Nowak Michał Duźniak (organy i trąbka)

niedziela, 27 kwietnia 2025 roku, godzina 20:00
Kościół św. Tomasza, ul. Orla 19, Sosnowiec-Pogoń
wystąpi Chór Kameralny „Teneramente” pod dyrekcją Agnieszka Pudełko

Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej to uznana marka

Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej to festiwal o dobrze już ugruntowanej pozycji w regionie i rozpoznawalnej marce w Polsce. Pomysł jego zorganizowania zrodził się we wrześniu 2001 roku w głowie Michała Górala – dyrektora Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury, by już wiosną roku 2002 mogła się odbyć pierwsza edycja festiwalu.

„Profil festiwalu jest tak zaprojektowany aby odpowiadał wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Lista artystów i zespołów artystycznych, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie. Głównym założeniem programowym festiwalu jest, co zresztą zostało ujęte w jego nazwie, prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów. Zadaniem festiwalu jest także propagowanie utworów mniej znanych, często zapomnianych, które nie zdołały się jeszcze «przebić» do szerokiego grona odbiorców, a które naszym zdaniem zasługują na baczniejszą uwagę. Chcielibyśmy nadać im zupełnie nowe życie, tak aby na nowo wzruszały i wzbudzały podziw wśród melomanów. Poza tym, z roku na rok pojawia się więcej koncertów, podczas których miłośnicy muzyki mogą posłuchać muzyki jazzowej, popularnej, flamenco czy nawet gospel. Naszym zamiarem jest, aby festiwal nieustannie poszerzał swoją ofertę i tym samym cieszył się coraz większym zainteresowaniem Sosnowiczan i nie tylko.” –

– czytamy na stronach organizatora.

Od początku patronat nad festiwalem sprawują Prezydent Miasta Sosnowiec oraz ksiądz biskup diecezji sosnowieckiej kościoła rzymskokatolickiego, zaś od 2020 roku także Marszałek Województwa Śląskiego. Wykonawców i publiczność goszczą zarówno miejskie placówki kultury, jak i świątynie różnych wyznań, a także prywatny pałac Dietla.

Materiał powstał w ramach współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec. Za jego treść odpowiedzialność ponosi redakcja.

Reklama