Finansowanie in vitro z budżetu województwa? Maria Materla, zagłębiowska radna: „To na razie otwarcie drzwi”

Sejmik Województwa Śląskiego w tym tygodniu przyjął uchwałę w sprawie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Przypomnijmy jednak, że podczas poprzedniego głosowania, w sierpniu, większość radnych była przeciw takiemu rozwiązaniu. – Wtedy było zbyt dużo niewiadomych – mówi Maria Materla, zagłębiowska radna sejmiku, która niedawno, wraz z z marszałkiem Jakubem Chełstowskim oraz innymi radnymi, Aliną Nowak i Rafałem Kandziorą, opuściła klub PiS i przeszła do Tak! Dla Polski.

Fot. Facebook/ Maria Materla
Maria Materla

Czy to dobrze, że będzie dofinansowanie in vitro z budżetu województwa?
Takie próby były podejmowane już wcześniej, ale wtedy nie mieliśmy zbyt wielu informacji. Jest to szansa dla małżeństw, które w sposób naturalny nie mogą począć dziecka. To stworzenie możliwości. A czy małżeństwa będą z tego skorzystać, to już ich decyzja.

Budżet województwa stać na ten wydatek?
Na razie to uchwała intencyjna, która jednak zawiera plan finansowy do roku 2026. W ciągu czterech lat na ten cel można przeznaczyć 20 milionów złotych.

Trzy miesiące temu była pani przeciw, gdy uchwałę wnosiła Koalicja Obywatelska. Co się zmieniło od tego czasu?
Wtedy było zbyt dużo niewiadomych. Dziś mamy znacznie więcej informacji, więcej danych statystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek. Ta uchwała to otwarcie drzwi, a prace mają się dopiero rozpocząć.

Igraszki z diabłem

Może Cię zainteresować:

Arkadiusz Chęciński i „Igraszki z diabłem”. Prezydent Sosnowca wystąpi w spektaklu, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum Cordis

Autor: Redakcja

08/12/2022