Festiwal „Kolej w miniaturze” w Sosnowcu. Modele legendarnych lokomotyw i pociągów, makiety, kolejowy symulator

Kolejowe modele w sali sportowej i pomieszczeniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu? W marcu odbędzie się festiwal „Kolej w miniaturze”, impreza podczas której miłośnicy kolei prezentują swoje zbiory, bawią się koleją, a nawet sterują jazdą lokomotyw i pociągów.

Fot. Facebook/ Giełda SMK Katowice
Festiwal Kolej w miniaturze odbędzie się w Sosnowcu

Festiwal „Kolej w miniaturze” zaplanowany jest na 18-19 marca w CKZiU przy ul. Kilińskiego 31. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. – Przez zabawę w kolej poznajemy organizację ruchu, sterowanie i automatykę, konstrukcję i logikę funkcjonowania maszyn i urządzeń – które każdego entuzjastę techniki zachwycają, inspirują, rozwijają, kształcą. Nieodłącznym elementem festiwalu jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu – zapowiadają organizatorzy.

Co będzie można zobaczyć podczas festiwalu? Na przykład duże, modułowe makiety linii kolejowych ze stacjami i bocznicami, z jeżdżącymi pociągami zgodnie z zasadami ruchu kolejowego i, co istotne, wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym dawnej i współczesnej kolei. Nie zabraknie modeli legendarnych lokomotyw i składów pociągów z całego świata, makiet ćwiczebnych, ruchowych, dzięki którym można poprowadzić pociąg czy sterować ruchem kolejowym, na przykład wykonując manewry na stacji. Podczas festiwalu będzie można także poćwiczyć w symulatorze jazdy korzystającym z prawdziwej kabiny lokomotywy elektrycznej. W planach są również zajęcia plastyczne dla dzieci, a także składanie i sklejanie prostych modeli.

W sobotę, 18 marca, festiwal odbędzie się w godzinach 10-18, a w niedzielę, 19 marca – w godzinach 10-17. Od godziny 13:30 do 14:30 zaplanowana jest przerwa, podczas której nie będą jeździć pociągi, nie będzie też działał symulator. Jak informują organizatorzy, wstęp na salę sportową z makietami modułowymi kosztować będzie 10 zł, a na pozostałe ekspozycje, zajęcia i symulator wstęp będzie wolny. Dzieci do lat 12 mają wszędzie darmowy wstęp.

Ławeczka Jacka Cygana w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Jedna, multimedialna ławeczka, pięć znanych piosenek. Głosowanie zakończone. Jakie utwory Jacka Cygana wybrzmią w Parku Sieleckim?

Autor: Redakcja

03/03/2023