Festival della Canzone Italiana in Polonia 2023, czyli włoskie przeboje na sosnowieckiej scenie

Na jeden dzień Zagłębie zamieniło się w słoneczny, rozśpiewany Półwysep Apeniński. W Sali Widowiskowo–Koncertowej MUZA im. Władysława Szpilmana publiczność mogła posłuchać największych przebojów.

Pixabay
Music 1817313 1280

Kto marzył, by wziąć udział w wielkim muzycznym wydarzeniu w Sanremo, miał okazję zobaczyć jego namiastkę w Sosnowcu. Przypomnijmy, że we włoskim mieście już od 1951 roku odbywa się słynny konkurs piosenki. To znaczące wydarzenie dla całego włoskiego świata kultury. Natomiast Zagłębie miało swój własny festiwal. Odbył się on we wtorek, 28 listopada. Sala Widowiskowo–Koncertowa MUZA gościła zagranicznych artystów.

– Maestro Vince Tempera, znany i ceniony na całym świecie, od ponad 20 lat dyrygent orkiestry Festiwalu Włoskiej Piosenki w Sanremo zagra w hołdzie znanemu artyście Toto Cotugno, legendarna grupa Traks rozgrzeje publiczność niezapomnianym utworem Long Train Running, Il Mito i Tre Tenori dodadzą wieczorowi uroku piękną, klasyczna nutą, Gino Accardi zaproponuje najpiękniejsze i znane piosenki neapolitańskie, a tajemnicze duo Balaclava, prosto z Ameryki zadowoli z pewnością nieco młodszą publiczność – zapowiadali organizatorzy.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. O godzinie 16:30 rozpoczął się Anteprima Festival. Natomiast później miała miejsce Gran Gala VIP Festival. Wieczorem koncert odbywał się z udziałem obecnej na sali publiczności. Konkursowe utwory miały zostać poddane głosowaniu. Punkty przyznawało zarówno jury artystyczne, jak i publiczność w stylu Sanremo. W planie były także bogata loteria fantowa i wiele niespodzianek dla gości.

– Cóż mogę powiedzieć, to wszystko było niezwykle ekscytujące, bardzo spektakularne, artyści, którzy swoją muzyką i tekstami potrafili ekscytować nie tylko tych za kulisami, ale także szeroką publiczność, widzów tego niezwykłego festiwalu – wspomina obecna podczas wydarzenia Monica Isabella Bonaventura, której prace można było podziwiać w sosnowieckiej Muzie.
Szpilman sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Władysław Szpilman wraca do domu. Dziś w Muzie otwarcie sali pamięci słynnego pianisty

Autor: Katarzyna Pachelska

19/04/2023

Zagłębie dla Śląska

Może Cię zainteresować:

Multimedialne widowisko „Zagłębie dla Śląska” w PKZ. „Zagłębie Dąbrowskie było naturalnym zapleczem dla działań powstańców”

Autor: Redakcja

09/11/2022