Dodatkowe łóżka na Oddziale Chorób Wewnętrznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchomiło nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych. Oddział ma 26 łóżek i pełni całodobowy ostry dyżur, realizując jednocześnie przyjęcia planowe. Zobaczcie zdjęcia nowego oddziału.

Nowy, w sumie drugi odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej to kolejna z wielu inwestycji szpitala w tym roku, których łączna wartość przekroczyła już 6 milionów złotych.

Nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych w Dąbrowie Górniczej

Nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych pełni całodobowy, ostry dyżur z 26 łóżkami, w tym – czterema łóżkami intensywnego nadzoru. Każda sala jest maksymalnie 3-osobowa i ma własny, w pełni wyposażony, węzeł sanitarny. Realizowane są także przyjęcia planowe na zabiegi i operacje. To szczególnie ważne w czasie, gdy wskutek pandemii w szpitalach w całym województwie śląskim kolejne oddziały „interny” są przekształcane w miejsca przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na COVID-19.

Cieszymy się, że w tych trudnych czasach udało nam się dokonać rzeczy, która mogła wydawać się niemożliwa. W obliczu czwartej fali koronawirusa i przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe, nie możemy zapominać o pacjentach, którzy wymagają pilnego leczenia, lecz niezwiązanego z COVID-19. Widzimy to po coraz większej liczbie osób zgłaszających się na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszego szpitala. Stąd decyzja o powstaniu nowego odcinka Oddziału Chorób Wewnętrznych, który zabezpieczy chorych, zapewniając im najwyższą jakość diagnostyki i opieki medycznej – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

6 lekarzy i 18 pielęgniarek

Nowy odcinek jest w pełni przygotowany do leczenia pacjentów. Pracuje na nim 6 lekarzy, w tym 4 specjalistów z dziedziny chorób wewnętrznych oraz 18 pielęgniarek. Co więcej, oddział posiada także duży potencjał rozwojowy. Dzięki przyznanej przez Ministerstwo Zdrowia akredytacji na realizowanie specjalizacji lekarskich z zakresu chorób wewnętrznych, jeszcze w grudniu do zespołu medycznego dołączą nowe osoby.

Usługi medyczne świadczone przez odcinek obejmują pełne spektrum z zakresu chorób wewnętrznych, takich jak:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu pokarmowego,
  • choroby układu oddechowego,
  • zaburzenia endokrynologiczne czy metaboliczne.

Dzięki obecności w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oddziałów wielu specjalizacji, pracowni i zakładów (takich jak kompleksowy Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażony w wysokiej klasy tomograf, rezonans magnetyczny, mammograf, RTG czy USG), proces diagnostyczno-leczniczy jest skrócony do niezbędnego minimum.

Inwestycje w ZCO o wartości ponad 6 mln zł

Nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala to jedna z wielu znaczących inwestycji i modernizacji, jakie przeprowadzono w 2021 roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Przypomnijmy, że we wrześniu w ZCO otwarto jeden z dwóch w województwie śląskim specjalistycznych Oddziałów Diabetologii, a wcześniej wyremontowano i doposażono Oddział Udarowy, Ginekologiczno-Położniczy oraz Rehabilitacji. Odświeżono także SOR, Oddział Psychiatrii i Poradnie Specjalistyczne.

Podczas remontów poszczególnych oddziałów udało się m.in.: kupić nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne czy nowy sprzęt do rehabilitacji. W celu walki z COVID-19, na terenie ZCO powstał również specjalny szpital kontenerowy z izolatkami, ułatwiający pomoc pacjentom zakażonym koronawirusem.

Łączna wartość wszystkich prac przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku przekracza kwotę 6 mln zł, a w planach Zagłębiowskiego Centrum Onkologii są już kolejne:

  • kontynuacja modernizacji SOR i Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Psychiatrii.