„Dodatek osłonowy powinien być równy dla wszystkich”. Prezydent Sosnowca o ustawie, która obowiązuje od 4 stycznia

Od 4 stycznia można składać wniosek o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca na Twitterze napisał, że osoby, które ogrzewają kopciuchem otrzymają większe dofinansowanie, niż te używające ekologicznych źródeł.

Paulina Gałbas/24Zagłębie
Arkadiusz Chęciński

Dodatek osłonowy to jeden z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zrekompensować wzrost cen energii i gazu. Całkowita pula wyniesie około 4 mld zł, a wsparciem – jak twierdzi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa – objętych będzie blisko 7 mln gospodarstw domowych w Polsce.

– Szukamy rozwiązań, by zahamować inflację, nie hamując wzrostu gospodarczego. W szybkim tempie udało nam się przygotować przepisy, dzięki którym blisko 7 mld polskich gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w ramach uchwalonej przez Sejm ustawy wprowadzającej dodatek osłonowy. Rozwiązanie to, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest on elementem tarczy antyinflacyjnej i realnym wsparciem dla naszych obywateli – podkreślała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Kwoty dodatków powinny być równe dla wszystkich

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, na Twitterze podał w wątpliwość sens dodatku osłonowego. Według niego ustawa z dnia 3 stycznia 2022 r. nie wspiera osób, które dokonały wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne.

– Osoby, które ogrzewają na przykład kopciuchem, kominkiem, kozą czy piecem kaflowym otrzymają większe wsparcie finansowe w ramach dodatku osłonowego, niż ci którzy dokonali wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne? – pyta Chęciński.

W ustawie jest zapis gwarantujący wyższe świadczenie dla gospodarstw, które ogrzewane są między innymi kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą czy piecokuchnią, w których pali się węglem, niż dla tych, którzy ogrzewają ekologicznie.

– Moim zdaniem kwoty dodatku osłonowego powinny być równe dla wszystkich. Dofinansowanie ma pomóc w zwalczaniu skutków szalejącej inflacji, szczególnie trudnych dla osób biednych. Jednakże nie powinno promować braku działań w walce o czyste powietrze – zaznacza prezydent Sosnowca.

Komu przysługuje dodatek osłonowy i w jakiej kwocie?

Podwyżki cen energii i gazu odczują wszyscy mieszkańcy, ale nie wszystkim przysługuje dodatek Tarczy Antyinflacyjnej. Mogą go otrzymać tylko te gospodarstwa domowe, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1500 zł (gospodarstwo wieloosobowe). Wysokość dopłat będzie wynosić:

  • w jednoosobowym gospodarstwie domowym 400/500 zł przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • w gospodarstwie 2-3 osobowym 600/750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • w gospodarstwie 4-5 osobowym 850 zł/1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • w gospodarstwie w którym jest 6 i więcej osób 1150 zł/1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

W Sosnowcu wniosek o dodatek osłonowy można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przy ulicy 3 maja 33. Wzór dokumentu jest dostępny tutaj.