Dąbrowa Górnicza. Wirtualne muzeum, książkomaty, wschodnie ogrody kultury i nie tylko. Oto projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego

Sześć projektów zostanie zrealizowanych w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. W głosowaniu udział wzięło 9089 osób, które na poszczególne projekty oddały 26063 głosy.

Pogoria

Przypomnijmy, że głosowanie trwało od 11 do 17 września. Teraz wyniki zostały oficjalnie zatwierdzone. Jak się okazuje, w głosowaniu udział wzięło 9089 osób, które oddały 26063 głosy. – 8362 osoby zostały automatycznie zweryfikowane w bazie mieszkańców. Z 727 uczestnikami kontaktowali się pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, żeby potwierdzić ich dane. Ostatecznie weryfikacja wypadła niepomyślnie tylko w 97 przypadkach – informuje dąbrowski magistrat.

Jak wyglądało głosowanie? W tym roku mieszkańcy głosowali portfelem i mieli do rozdysponowania 5,2 mln złotych. Mogli wybrać dowolną liczbę projektów, ale ich koszt nie mógł przekroczyć tej kwoty. Na podstawie rankingu przyznawano z puli środki do realizacji projektu – od projektu z największą liczbą punktów do wyczerpania środków. – W przypadku, w którym nie wystarczało środków na realizację kolejnego projektu na liście, za przeznaczony do realizacji uznawano kolejny, który mieścił się w kwocie, jaka pozostała do dyspozycji – wyjaśniają w UM.

Lista projektów, które będą realizowane w 2024 roku:

  • Pogoria III – jasna i bezpieczna (4680 ok, szacunkowa kwota na realizację: 1 900 000 zł). Projekt dotyczy wykonania energooszczędnego oświetlenia na dwóch odcinkach ścieżki pieszo-rowerowej przy Pogorii III. W kwocie mieści się także wykonanie projektu.
  • Ocalić od zapomnienia. Szklane dziedzictwo Dąbrowy Górniczej – HSG Ząbkowice (3561 pkt, szacunkowa kwota na realizację: 49 700 zł). Projekt zakłada wykonanie strony internetowej z Wirtualnym Muzeum Wzorcowni Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Wirtualne Muzeum ma budować opowieść o mieście, o produkowanym w nim szkle oraz o tworzących go od XIX wieku ludziach. Na stronie mają się znaleźć wirtualny spacer po wystawie, zdigitalizowane eksponaty z wzorcowni HSG Ząbkowice, historia huty, ludzie huty czy dział edukacyjny dla dzieci, z plikami pobrania (np. tematyczne kolorowanki, materiały edukacyjne).
  • Bezpieczne przejścia dla pieszych (3479 pkt, szacunkowa kwota na realizację: 200 000 zł). Projekt zakłada wykonanie odblaskowych oznaczeń przejść dla pieszych w ciągu ulicy Legionów Polskich – chodzi o montaż słupków i elementów odblaskowych, znaków D-6 fluo, a także o namalowanie piktogramów ostrzegawczych fluorescencyjnych przy przejściach dla pieszych znajdujących się w pobliżu szkół („odłóż telefon”, „popatrz w lewo, popatrz w prawo” itp.).
  • Równe i bezpieczne chodniki – mniej asfaltu, więcej zieleni (2336 pkt, szacunkowa kwota na realizację: 877 300 zł). Projekt zakłada przeprowadzenie remontu chodników w dąbrowskich osiedlach oraz usunięcie starych nawierzchni asfaltowych na terenie dwóch szkół podstawowych nr 12 i nr 18, a także nasadzenie w tych miejscach zieleni.
  • Książkomat/Biblioteka24/7 na wyciągnięcie ręki (2315 pkt, szacunkowa kwota na realizację: 320 000 zł). Projekt zakłada zwiększenie dostępności do wypożyczania książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka 24/7 – to urządzenie na 93 skrytki. Książki wypożycza się spośród księgozbioru umieszczonego w skrytkach, który czytelnik widzi i ma możliwość zwrotu do urządzenia książki, ale tylko tą którą wypożyczył. Książkomat działa na takiej samej zasadzie jak paczkomat. Zamówione w bibliotece książki będzie można odebrać przez całą dobę w książkomacie. Książkomaty mają się znaleźć przy Pogorii III i w pobliżu Fabryki Pełnej Życia.
  • Wschodnie ogrody kultury – czyli Mangoteka i nie tylko (1346 pkt, szacunkowa kwota na realizację: 670 000 zł). Projekt zakłada stworzenie biblioteki mangi oraz innej literatury Dalekiego Wschodu w połączeniu z miejscem spotkań. W ramach projektu planuje się remont pomieszczenia w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zakup mang, rozszerzenie księgozbioru o literaturę japońską, koreańską i chińską, organizację warsztatów i spotkań na temat dalekowschodniej kultury, a także zakup mebli oraz sprzętu multimedialnego.

Jak informuje dąbrowski magistrat, nierozdysponowana kwota, czyli 1 183 000,00 zł, zostanie zabezpieczona jako rezerwa do realizacji zwycięskich projektów w 2024 r.

Jedna z realizacji w budżecie obywatelskim w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: rozpoczęło się głosowanie. Jest 10 projektów, a do wydania ponad 5 milionów złotych

Autor: Redakcja

11/09/2023

Projekt Zielonego przystanku w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Pierwszy „Zielony przystanek” powstanie w Dąbrowie Górniczej jeszcze w tym roku. To projekt z budżetu obywatelskiego. Jest już lokalizacja

Autor: Redakcja

18/05/2023