Dąbrowa Górnicza: ulica Porozumienia Dąbrowskiego 1980 już oficjalnie. „To symboliczne oddanie hołdu temu, co 43 lata temu działo się w Dąbrowie Górniczej”

W Dąbrowie Górniczej odcinek drogi krajowej nr 94 – od jesieni 2022 roku – nie jest już ulicą Katowicką, a ulicą Porozumienia Dąbrowskiego 1980. W tym tygodniu oficjalnie odsłonięty został napis z nową nazwą ulicy.

W październiku 2022 roku dąbrowska Rada Miasta jednogłośnie zdecydowała o zmianie nazwy ulicy Katowickiej w Porozumienia Dąbrowskiego 1980. Chodzi o odcinek drogi krajowej nr 94 od granicy z Sosnowcem do Sławkowa. Przy ulicy nie ma wielu budynków, więc – jak argumentowali wówczas urzędnicy – zmiana adresu nie byłaby kłopotliwa dla właścicieli tych nieruchomości. O zmianę nazwy ulicy zabiegali sygnatariusze porozumienia z 11 września 1980 r., związkowcy i przedstawiciele stowarzyszeń kultywujących pamięć tego wydarzenia.

Przypomnijmy, że porozumienie zawarte między strajkującą załogą Huty „Katowice” a przedstawicielami rządu zostało podpisane 11 września 1980 r. w Dąbrowie Górniczej. Była to czwarta – po gdańskiej, szczecińskiej i jastrzębskiej – umowa społeczna wynegocjowaną przez strajkujących robotników. Dlatego właśnie, w rocznicę tamtych wydarzeń, 11 września odsłonięta został napis z nową nazwą ulicy. Napis znajduje się na skrzyżowaniu ulic Porozumienia Dąbrowskiego 1980 i 11 Listopada.

Tą formą upamiętnienia będziemy przypominać wszystkim, że również w Dąbrowie Górniczej miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na historię naszego kraju i przyczyniły się do demokratycznych przemian. Przez lata porozumienie zawarte w Hucie „Katowice” było nazywane katowickim, choć nazwy pozostałych porozumień sierpniowych – gdańskie, szczecińskie i jastrzębskie – pochodzą od miast, w których zostały podpisane – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Ulica Porozumienia Dąbrowskiego 1980 jest symbolicznym, ale i widocznym oraz trwałym oddaniem hołdu temu, co 43 lata temu działo się w Dąbrowie Górniczej. Wskazanie naszego miasta w nazwie porozumienia to tak naprawdę doprecyzowanie miejsca, w którym pisała się historia – dodaje prezydent miasta

Rocznica podpisania porozumień

Może Cię zainteresować:

Ulica Katowicka w Dąbrowie Górniczej zmieni się w ulicę Porozumienia Dąbrowskiego 1980. Rada Miasta: 25 głosów „za”

Autor: Redakcja

26/10/2022

Jedna z realizacji w budżecie obywatelskim w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: rozpoczęło się głosowanie. Jest 10 projektów, a do wydania ponad 5 milionów złotych

Autor: Redakcja

11/09/2023